Salı , 11 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Kuran-ı Kerim

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim ile alakalı bütün konular bu sayfamızda.

Ra’d Suresi

Ra’d Suresi 1- Elif Lâm-Mim-Râ. Bunlar kitabın ayetleridir. Rabbinden sana indirilen mesaj gerçektir, fakat insanların çoğu buna inanmazlar. Elif. Lâm. Mim. Râ… “Bunlar kitabın ayetleridir.” Bu Kur’an’ın ayetleridir. Ya da bunlar bu kitabın Allah katından indirildiğini belgeleyen kanıtlardır. Çünkü bu kitabın özünün bu harflerden meydana gelmiş olması, bu kitabın Allah tarafından vahyedildiğini göstermektedir. Herhangi bir yaratılmışın eseri olmadığını kanıtlamaktadır. “Rabbinden ... Devamını Oku »

Mecaz Ve Kinaye

Teşbih ve istiare konusundaki incelememizde Kur’an’tn ifade metodu­nu tasvir ederken eski âlimlerimizin – Aiiah onlardan razı olsun ve onları razı etsin, ayrıca ilimlerinden bizi müstefid etsin- bir miktar düzeltme yap­mamıza ihtiyaç vardı. Bu miktarda bir düzenleme teşbih ve istiare için ka­çınılmazdı. Bu iki konu dışında kalan konuların tasavvur ve anlaşılmasında tadilata ihtiyaç yoktur. Onları eski kitaplarda bulundukları şekliyle incele­yebiliriz. Çünkü ... Devamını Oku »

Şeytanlardan Sığınma

MÜ’MİNÛN suresi 97. ayet وَقُل رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ Okunuşu: “Ve kur rabbi euzü bike min hemezatiş şeyatiyn” Ö. N. Bilmen, Meal: Ve dedi ki: «Yarabbi! Ben sana şeytanların vesveselerinden sığınırım.»   SÂD suresi 41. ayet وَاذْكُرْ عَبْدَنَا أَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الشَّيْطَانُ بِنُصْبٍ وَعَذَابٍ Okunuşu: “Vezkür abdena eyyub iz nada rabbehu enni messeniyeş şeytanü bi ... Devamını Oku »

Haset İle İlgili Ayetler

Haset İle İlgili Ayetler وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ Felak / 5.Ve kıskandığı vakit kıskanç kişinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım! اَلَّذينَ يَبْخَلُونَ وَيَاْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَيَكْتُمُونَ مَا اتيهُمُ اللّهُ مِنْ فَضْلِه وَاَعْتَدْنَا لِلْكَافِرينَ عَذَابًا مُهينًا Nisa / 37- Onlar ki hem kıskanır cimrilik ederler hem de herkese cimrilik tavsiye ederler ve Allah’ın kendilerine lütfundan verdiği nimeti gizlerler. Biz kâfirlere alçaltıcı ... Devamını Oku »

Resulullah s.a.v Kur’anı açıkladı !!!

Sual: Resulullah efendimiz Kur’anı niye açıkladı? Cevap: Kur’an-ı kerimde, (Resulüm, sana indirdiğimiz Kur’anı insanlara açıkla) buyuruluyor. (Nahl 44) İmam-ı Şarani hazretleri de buyuruyor ki: Kur’an-ı kerimde, namazların kaç rekat olduğu, rüku ve secdede okunacak tesbihler, vakit namazları ile bayram ve cenaze namazlarının nasıl kılınacağı, namazı bozan şeyler, zekât nisabı, zekâtın hangi maldan verileceği orucun ve haccın farzları, oruç kefareti, hukuk bilgileri, kedi ... Devamını Oku »

İnsanın sudan yaratılışı

Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, herşeye güç yetirendir. (Nur Suresi, 45) O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? ... Devamını Oku »

Kur’an-ı Kerim’den Seçme Ayetler

“Hem onların bana isnad ettikleri bir suç var. Ondan dolayı korkarım ki, hemen beni öldürürler.”(Şuara, 14)   Bakıp görmediler mi, Allah’ın yarattığı şeylerin gölgeleri bile, sağ ve sollarından boyunları bükük bir halde, Allah için secdelere kapanarak dönüyor. (Nahl, 48)   Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz. (Ali İmran, 139)   “Ey iman edenler! Küfrü imana tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve ... Devamını Oku »

İlahi beyana sımsıkı sarılmak

kuran-okumadıgım-gun-bosluk-hissediyorum

ur’an-ı Kerim, indirilmeye başlandığı ay Ramazan’da bir başka haz yaşatır inananlara. Mukabele ve hatim programlarıyla her gün ‘İlahi mesajdan’ istifade edilmeye çalışılır. Kimileri de bu huzur iklimini sadece Ramazan’la sınırlamaz, bütün bir yılı Kur’an ikliminde geçirir. Cafer Kalaycı da onlardan biri. 50 yaşından sonra Kur’an okumayı öğrenen Cafer Bey yılların açığını kapatmak için yoğun çaba gösteriyor. Günlük uyguladığı programlar ve de ... Devamını Oku »

Kadr Suresi

Kadir_Suresi

  بِسْـمِ ٱللهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فِى لَيْلَةِ ٱلْقَدْرِ ﴿﴾ وَمَا اَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ ٱلْقَدْرِ ﴿﴾ لَيْلَةُ ٱلْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ ﴿﴾ تَنَزَّلُ ٱلْمَلآَئِكَةُ وَٱلرُّوحُ فِيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ ﴿﴾ سَلاَمٌ هِىَ حَتّٰى مَطْلَعِ ٱلْفَجْرِ ﴿﴾ “İnnaa enzelnâhü fî leyletil kadr. Ve maa edrâke mâ leyletül kadr. Leyletül kadri hayrün min elfi şehr. Tenezzelül melâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim. Min külli emrin selâm. Hiye hattâ matla’ıl fecr.” Meâli: “Hakikat, biz onu (Kur’anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. ... Devamını Oku »

Kuran’ı Gündemimizde Tutmak

“Allah’ım Kur’ân’ı kalbimin baharı, gönlümün nûru, hüzün ve kederimin cilâsı, derdimin dermânı eyle !” Bu dua,  vahiy ikliminde hep bahar mevsimini yaşayan bir kalbe ait. En çok Kur’ân’la yaşayan, hayatı ve ahlakı serâpâ Kur’ân olan bir insana. O güzel insan, Rabbi’nin, kalbini Kur’ân’la mamûr etmesi, Kur’ân’la bahar tazeliği ve canlılığını yaşatması niyâzı içinde. O tazelik ve canlılık sebebiyledir ki o, ... Devamını Oku »

Mutluluğun 40 formülü

İsra 37: Kibirli olma, alçak gönüllü davran. Müddesir 1-5: Kendini fazla abartma. Tekvir 25-27: Her şeyin üstesinden gelemeyeceğini asla unutma. Bakara 156: Çaresizlik tuzağına düşme. Her zaman bir umut ışığı olduğunu aklından çıkarma. Beled 5-6: Her şeye hakim olmak için uğraşıp hayatı yaşanmaz hale çevirme. Hucurat 10: Büyüklük kompleksine kapılıp, insanları ezerek arkadaşlarını kendinden uzaklaştırma. Muhammed  7: İyiliği karşılık beklemeden ... Devamını Oku »

Kur’an Nedir?

“Kur’an, şu kitab-ı kebîr-i kâinatın bir tercüme-i ezeliyesi… Ve âyât-ı tekvîniyeyi okuyan mütenevvi dillerinin tercüman-ı ebedîsi… Ve şu âlem-i gayb ve şehâdet kitabının müfessiri… Ve zeminde ve gökte gizli Esmâ-i İlâhiyyenin mânevî hazinelerinin keşşâfı… Ve sutûr-u hâdisatın altında muzmer hakâıkın miftahı… Ve âlem-i şehadette âlem-i gaybın lisanı… Ve şu âlem-i şehadet perdesi arkasında olan âlem-i gayb cihetinden gelen iltifat-ı ebediye-i ... Devamını Oku »