Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Etiket Arşivi: ilahi

Kırmızıgül ilahi fm

Birbirinden güzel ilahilerin, ezgilerin, şiirlerin, marşların yayınlandığı, Kuran-ı Kerim ve sohbet programlarının, canlı yayınların yapıldığı güzide radyomuz Kırmızıgül ilahi fm. 5 Yılı aşkın süredir yapmış olduğumuz dini ve milli yayınlarımızla dinleyicilerimizin hayır duasını almaktayız ve almayada devam edeceğiz. Kırmızıgül ilahi fm olarak, müslümanlığın sadece reel hayatta olmadığını, her nerede, hangi zaman ve mekanda olursak olalım ölçülerimizin değişmeyeceğini ve bu ölçüler ... Devamını Oku »

En güzel İlahiler Kırmızıgül ilahi fm de

Değerli ilahi sanatçılarının okumuş oldukları birbirinden güzel ilahilerini, şiirlerini, ezgileri, naat ve kasideleri dinlerken insan adeta huzura eriyor ve eserlerde Allahu Teala’nın isimleri geçtiğinde eşlik ederek zikrullah yapıyor. Kalbin karasını silmek, cilalamak, temizlemek Allah’ı zikirle mümkündür. Bu nedenle Zikrullah’a çokça ihtiyacımız var. Boş zamanlarımızda, yolculuk yaparken, ibadetlerimizin yanı sıra normal müzikler dinlemek yerine, ilahiler dinleyelim. İnternette zaman geçirdiğimiz vakitlerde de ... Devamını Oku »

Başka çalacak kapım, başka sığınacak yerim yok

Ey Rabbim! Ey iyilikleri sonsuz Rabbim! Ben Senin aciz bir kulunum Ben ki hataları sevaplarından çok, Lütufların karşısında nankörlüğe dalmış bir zavallıyım. Sen bütün noksanlıklardan uzaksın Sen merhametlilerin en merhametlisisin Ey Rabbim ! kapına geldim, iyilik diliyorum Biliyorum ellerim kirli, yüreğim kirli İyi şeyler yapmışsam bu Senin yardımınladır Kötü şeyler yapmışsam bu kendi elimledir Verdiğin hastalıklar merhametinin varlığını gösteriyor Musibetlerin ... Devamını Oku »

ilahi bir müzik türü olarak ele alınabilir mi?

İlahi dini, peygamberleri, Allah’ı, Allah sevgisini, sevgiyi, kardeşliği, dostluğu, ölümü, ölümden sonrasını ve dünyevi yaşamı konu alan dini müzikal eserlerdir. Genel olarak her insana hitap eden bu eserler din ve din ile ilgili olan şeyleri ve yaşam ile ilgili olan şeyleri irdelemektedir. Müzik eşliğinde ya da müziksiz olarak söylenebilen bu eserlere bazı insanlar dini ele aldığından bir müzik türüymüş gibi ... Devamını Oku »

İlahi eserlerinde hangi konulara yer verilir?

İlahi eserler bilindiği üzere dini içerikli olan sözlü eserlerdir. Bu eserler birçok konuyu ele almakta ve dinleyicilere bu konular ile ilgili az çok bir şeyler çağrıştırmaktadır. Bu çağrışımlar kimi zaman dünya hayatının daha iyi yaşanmasını kimi zaman da ahiret hayatının ne kadar önemli olduğunu ve daha birçok konuyu dinleyicilerin akıllarına getirmektedir. İlahilerde dünya hayatı, ahiret hayatı, ahiret hayatına yönelik bazı konular, anne-baba-kardeş ... Devamını Oku »

Muhabbet dergahında umre anılarım

Günlerden yine güzel bir gündü. İçimiz heyecandan kıpır kıpır gözümüz yollarda zamanımızın dolmasını bekliyoruz. Ekibimizin içerisinde Tiyatrocu Meddah Mehmet Beyazıt, Ali Rıza Uygur hocamız gibi ağabeylerimiz var. İlk ve ikinci umrelerde sonra 3. umre 50 kişilik bir kafileyle Ali Saylan hocamızla beraber mayıs ayı umresine gitmiştik. Vakit dar olduğu için ekibimizle umreye iyice kilitlenmiştik.       Yer Mekke; umrelerimizi yapmış artık ... Devamını Oku »

İlahilerde hangi duygular ön plandadır?

İlahiler daha çok dini ele alsa da dinin içinde bulunması bakımından dünya hayatı ile ilgili konulara da değinmektedir. Bu sebeple ilahiler birçok duyguya dokunmakta ve ön plana çıkmalarına imkân tanımaktadır. İlahilerde daha çok ilahi aşk üzerinde durulmakta ve Allah sevgisi üzerinde durulmaktadır. Çünkü ilahiler din için yazılan eserlerdir ve Allah bu din ile diğer tüm her şeyin yaratıcısıdır. Allaha karşı ... Devamını Oku »

Zorunlu kış lastiği uygulaması

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, Trafik kanundaki düzenlemeler ve uygulamalarda yavaş yavaş gündeme gelmektedir. Sosyal medya üzerinden, basın/yayın kuruluşlarından haberler yapılmaya başlanmaktadır. Kış mevsimiyle alakalı yapılan düzenlemeler, trafik akışını ve güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Toplum olarak da hem kendi can güvenliğimiz ve hem de başkalarının can güvenliği için bu uygulamalara ve trafik kurallarına uymak zorundayız. Zorunlu kış lastiği uygulaması tüm illerimizi ... Devamını Oku »