Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Etiket Arşivi: ehlibeyt

İmam Hasan (a.s.) ve Yahudi

Bir gün İmam Hasan (a.s) yıkandıktan sonra yeni ve temiz elbiselerini giyerek kendisine güzel koku sürdükten sonra tam bir vakar ve azamet içerisinde evden dışarı çıktı. İmam (a.s)’ın güzel siması, her bakanı kendisine cezbediyordu. Dost ve hizmetçilerinden bir grup kimseyle birlikte Medine sokaklarının birinden geçiyordu. Bu esnada fakirliğin kendisini çökerttiği, derisinin kemiklerine yapıştığı ve güneş ışınlarının yüzünü yaktığı Yahudi bir ... Devamını Oku »

Hz. Muhammed (sav) efendimizin şemaili-1

Peygamber efendimizin (s.a.a) üstün ahlâkı ve güzel edebini yansıtan Kur’ân ayetlerinin büyük bir kısmı, emir ve yasak şeklinde sunulmuştur. Bu yüzden bu bölümde, Peygamberimizin (s.a.a) üstün ahlâkı hakkında bütünsel bir fikir veren, onun güzel edebine işaret eden, aynı zamanda Kur’ân ayetleriyle desteklenen örnekleri, onun (s.a.a) sünnetine dayanan rivayetlerden derlemeyi uygun gördük. 1- Meani’l-Ahbar adlı eserde Ebu Hâle Temimî’den, o da ... Devamını Oku »

İmam Ali Dinin Direğidir

Hz. Ali‘den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.) beni (temsilcisi olarak) Yemen’e gönderdi. Ben, ‘Ya Resûlallah, benim daha yaşım küçüktür’ dediğimde, Allah Resulü elini benim göğsüme koyarak şöyle buyurdu: ‘Git; hiç şüphesiz Allah senin dilini sabit kılıp kalbini hidâyet edecektir.’ Ondan sonra ihtilaf edip de karşıma gelen iki hasım arasında vereceğim hüküm hakkında asla tereddüde düşmedim.” (El–Fusûlü’l–Mie, c.5, s.268). Yine senetli ... Devamını Oku »

Teknoloji Çağı ve Sanal Müslümanlar

esselamu aleykum değerli dostlar, Bir önceki yazımda Teknoloji çağı ve bölgesel radyolardan bahsetmiştim. Konun devamı olarak ta Teknoloji çağı ve sanal müslümanlar diyerek devam edeceğim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki müslümanın reeli yada sanalı olmaz, müslüman zaman,mekan ne olursa olsun Ölçüsü Kuran ve Sünnet (Ehlibeyt) olan ve bulunduğu zaman ve mekanda ölçülere göre yaşayan, konuşan ve örnek olan kişidir. Yaklaşık ... Devamını Oku »