Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

ilahilerde ilahi aşk nasıl ele alınır?

İlahiler birçok konuyu ele alan eserler olması bakımından önemli birer üründür. Bu sebeple boş zamanlarınızda normal müzikler dinlediğiniz gibi ilahilerde dinleyebilirsiniz. Normal müziklerden en belirgin farkı dünya ve ahirete yönelik olarak insanlara hatırlatmalarda bulunması, dünyaya ve diğer dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakılmasını sağlamasıdır. İlahilerde anne babaya karşı saygı ve sevgi duyulması, Allah sevgisi, Peygamber sevgisi gibi konular ele alınmakta ve ilahi aşk işlenmektedir.

İlahi aşk Allaha ve peygamberlerine duyulan bir aşk olması ve ilahilerin bunları ele alarak insanlara sunması davranış düzenlemelerine vesile olmaktadır. Normal bir aşk sevgiliye duyulan aşırı sevgidir ancak ilahi aşk normalden çok daha büyük bir sevgi ile Allah’ı ve peygamberlerini sevmektir. İlahi aşk karşılıksız ve tamamen amaçsız sadece sevgi içeren bir durumdur. Bu durum ilahilerde fazla abartılı olmayacak şekilde süslenmiş cümleler ile dile getirilmektedir. Örneğin aşağıdaki ‘’Allah Allah dedikçe’’ isimli ilahide Allah dedikçe birçok güzelliğe erişileceği ve Allah’ı anmanın ne kadar güzel ve hayırlı bir şey olduğu işlenmiştir.

Gelin Allah diyelim,
Kalpten pası silelim,
Alemler seyredelim,
Allah Allah dedikçe.

Nerde tevhid çekilir,
Melekler saf saf gelir,
Hepsi tekbir getirir,
Allah Allah dedikçe.

Zikri Hakka başlandı,
İsm-i Celal hızlandı,
Arş-ı A’la sallandı,
Allah Allah dedikçe.

Gönüller şadan olur
Kaygudan azad olur,
Can mülkü abad olur
Allah Allah dedikçe.

Gafil olma Naci ya!
Hakkı zikret daima,
Seni zikreder Hüda,
Allah Allah dedikçe.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: