Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Biyografi

İlahi sanatçısı Sedat Uçan

Sedat Uçan , 25 Haziran 1975 yılında Erzurum iline bağlı İspir ilçesinin Ardıçlı köyünde dünyaya geldi. İlkokul eğitimini doğduğu köyünde, ortaokulu Rize’nin Güneysu ilçesinde, Liseyi de Erzurum-İspir’de İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Daha çocukluk yaşlarında müziğe olan ilgisi çevresindekiler tarafından biliniyordu. Öğrencilik yıllarından itibaren eserler seslendirmeye başladı. Ama o yıllarda, tüm dünya da tartışılan 2 görüş vardı. “Sanat toplum içindir” ve ... Devamını Oku »

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin Kısaca Biyogrofisi

Adı: MUHAMMED, Ahmed (s.a.a). Lakapları: Resulullah (s.a.a), Hatem’ul-Enbiya. Künyesi: Ebu’l-Kasım. Baba-Ana: Abdullah, Âmine. Doğumu: Rebi’ul-Evvel ayının 17’sinde (Miladi 571), Cuma günü şafak vakti Mekke’de doğdu. Evliliği: Resulullah (s.a.a) evlendiği zaman yirmi beş, İbn-i Abbas ve bir grup diğer bilginlerin sözüne göre Hz. Hatice de yirmi sekiz yaşında idi. Nübüvvet Dönemi: Kırk yaşında, peygamberliğe seçildi. Peygamberliği on üç yıl Mekke’de ve ... Devamını Oku »

Yıldırım Beyazıt ( 24.11.1357)- (09.05.1401)

Görev Süresi: 1389-1402 Babası: Murad-ı Hüdavendigar Annesi: Gülçiçek HatunDoğumu: 1360 Vefatı: 1403  Sultan Murad-ı Hüdavendigar’ın oğlu olup, 1360 yılında Gülçiçek Hatun’dan doğdu. Küçük yaştan itibaren zamanın seçkin alimlerinden ilim öğrendi. Değerli kumandanlardan askerlik, sevk ve idare derslerini gördü. 1381 yılında devlet idaresinde yetişmesi için Kütahya’ya vali tayin edildi. 1389’da haçlı ordusu ile yapılan Birinci Kosova savaşına katılarak büyük kahramanlık gösterdi. Babası Sultan Murat, ... Devamını Oku »

Mehmet Akif Ersoy ( 1873)- (27.12.1936)

Mehmet Akif Ersoy ( 1873)- (27.12.1936)   1873 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimine Fatih’te Emir Buharî mahalle mektebinde başladı. Maarif Nezareti’ne bağlı iptidaîyi ve Fatih Merkez Rüştiyesi’ni bitirdi. Bunun yanı sıra Arapça ve İslami bilgiler alanında babası tarafından yetiştirildi. Rüştiye’de ‘hürriyetçi’ öğretmenlerinden etkilendi. Türkçe, Arapça, Farsça, ve Fransızca bilgisiyle çevresindekilerin dikkati çekti. Mekteb-i Mülkiye’nin idadi (lise) bölümünde okurken şiirle uğraştı. Babasının ölümü ... Devamını Oku »

Abdulbaki Kömür Kimdir?

Abdulbaki Kömür 1961 Sivas doğumlu. Beş kardeşin en büyüğü olan Kömür, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 84-85 döneminde mezun oldu. Üniversite ikinci sınıftayken müziğe başlayan Kömür, 1986’da öğretmenliğe başladı. Sadece üç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra istifa ederek müziğe yöneldi. Bu yıllarda Ömer Karaoğlu Tamer Duman, Taner Yüncüoğlu, Ulvi Alacakapta gibi sisimlerle birlikte çalışan Kömür, bant tiyatrolarıyla başladığı müzik hayatına şiir ve ... Devamını Oku »

Halil Necipoğlu Kimdir ?

1968 yılında Erzurum’da doğan Halil Necipoğlu, din görevlisi olan babasının tayini nedeniyle İstanbul’a yerleşti. İlk hafızlık derslerini babasından alan Necipoğlu, 14 yasında Kur’an-ı Kerimi ezberledi. Sırasıyla Çinili Cami-i İmamı Hafız Abdullah Aldır, Süleymaniye Cami-i İmamı merhum Hafız Mehmet Çevik ve Beyazıt Cami-i İmamı merhum Hafız İsmail Biçer hoca efendilerden talim ve tecvit derslerini okudu. İmam Hatip Lisesi’nden sonra İlahiyat fakültesi ... Devamını Oku »

Hızır Reis (Barbaros Hayrettin) Kimdir?

barbaros-hayrettin

BARBAROS [Hızır Reis] (1473-1546), Barbaros Hayrettin Paşa Türk amirallerinin en büyüğüdür. Asıl adı Hızır Reis’tir. Bütün dünyanın bildiği ve kullandığı Barbaros adı tartışmalı bir lâkaptır. Bu adın «Kızıl Sakal» anlamına gelen İtalyanca «Barbarossa» veya Fransızca «Barbe Rousse» tan Türkçeleştirilerek Barbaros haline geldiğini söyleyenler bulunduğu gibi, Hızır Reis’in, büyük kardeşi Baba Oruç’la karıştırılması sonunda Baba Oruç adının «Barbaros» şekline getirilmesinden dolayı olduğunu ileri ... Devamını Oku »

Hacı Bektaş Veli Kimdir?

haci-bektas-veli

Büyük Türk düşünürü ve ozanı, gönül adamı Hacı Bektaş Veli, XIII. yüzyılda yaşamış ulu bir Türk-İslam mutasavvıfıdır. Yaşamı hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır. Doğum ve ölüm tarihlerinde belirsizlik vardır. Kaynakların çoğunda ünlü düşünürün miladi 1209 yılında Horasan’ın Nişabur kentinde dünyaya geldiği, babası Seyyit İbrahim Sani, annesi Hatem Hatun, asıl adının da Mehmet olduğu belirtilmektedir. Bugün Nevşehir’e bağlı Hacıbektaş ilçesinde ... Devamını Oku »

Pir Sultan Abdal Kimdir?

Pir Sultan Abdal Kimdir?

Pir Sultan Abdal; 16. Yüzyılda yaşamış, ünlü halk şairi ve ozanıdır. Yazılı kaynaklarda yaşamı hakkında pek fazla bilgi bulunmayan Pir Sultan Abdal, Alevi kökenlidir. Hayatına yönelik edinilen bilgiler, genellikle, şiirlerinden, kuşaktan kuşağa anlatılan hikayelerden ve söylentilerden elde edilmiştir. Pir Sultan Abdal, Aleviler toplumlarca Yedi Ulular olarak anılan yedi ulu ozandan biridir. Şiirlerinde Allah, İslamiyet, Hz. Muhammed, On İki İmam ve Ehl-i Beyt konularını işlemiş, sosyal hayatın ... Devamını Oku »