Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Sağlık Olsun

Hastalar için mutlaka okuyunuz

-Abdest aldığın zaman, el ve ayak parmaklarının arasını iyice ovuşturup temizle (Tirmizi-Taharet 30) -Ey Enes! Abdesti güzelce al! Çünkü abdest sağlığını korur.(İ.Kesir 6/95) -Tırnaklarınızı kesiniz, kesilen tırnaklarınızı toprağa gömünüz. Parmak mafsallarınızız temizleyiniz. Diş etlerinizi yemek kırıntılarından temiz tutunuz. Misvak kullanınız.Benim yanıma dişleri sararmış ve ağzı kokar olduğunuz halde gelmeyiniz. (C. Sağır 2/72; F. Kadir 4/518 ; Râmuz s.335) -Sizlere misvak ... Devamını Oku »

Mutlu ses bebeğin hafızasını güçlendirebilir

Bilim adamlarının araştırması, 5 aylık bebeklerin mutlu yüzler ve seslerle bağlantılı geometrik nesneleri daha iyi hatırladığını ortaya koydu Bebeklerin mutlulukla bağlantılı nesneleri daha iyi hatırladığı ve mutlu ses ile yüzlerin hafızalarını güçlendirebileceği belirlendi. ABD’deki Brigham Young Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması 5 aylık bebeklerin mutlu yüzler ve seslerle bağlantılı nesneleri daha iyi hatırladığını gösterdi. Bebekleri bir monitörün önüne oturtan bilim adamları, onlara mutlu, ... Devamını Oku »

Teknoloji ve Sağlığımız

Hareketsizlik ve teknolojik cihazların uzun süreli kullanımının da tetiklemesiyle 2014 yılında en çok iskelet kas sistemi hastalıklarının yaşandığı bildirildi İskelet kas sistemi hastalıklarında, daha çok düşme ve çarpmaya bağlı ortopedik travmalarla bel ve boyun ağrısı ön plana çıktı. Ofis yaşamındaki hareketsizlik, mobilyaların ergonomik olmamasıyla bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların uzun süreli kullanımı bu hastalıkların tetikleyicileri arasında yer ... Devamını Oku »

Kansere bakış açısı değişmeli

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ulukaya, yakında kanserin tamamen tedavi edilemese bile şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığa dönüşebileceğini söyledi. Ulukaya, Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezince düzenlenen “Kanser Araştırmada Yeni ve Ölümcül Aktörler: Kanser Kök Hücreler” konulu seminerde yaptığı konuşmada, ön belirtileri bilinir ve erken tanı konulursa kanserden çok korkmamak gerektiğini belirtti. Moralin ... Devamını Oku »

Ruhsal dengeyi etkileyen hastalık, Kanser!

Prostat Kanseri Derneği Başkanı Hüseyin Lüleci, kanserin ruhsal dengeyi de etkilediğini belirterek, kanserden dolayı depresyon ve anksiyete yaşayan, buna bağlı olarak aile, sosyal ve iş yaşamı etkilenen hastalara, psikiyatri tedavisi önerdi. Lüleci, yaptığı açıklamada, kanserle yüzleşme esnasında yaş, eğitim durumu, kişilik özellikleri, kanserin evresi, iş, evlilik, yaşam koşulları, sosyal güvenlik durumu ve çevresel desteğin varlığı veya yokluğu gibi değişkenlerin, kişinin ... Devamını Oku »

Yetmiş İki Derde Çare Olan Sünnet Hacamat

Hayatın koşturmacası içinde birçok hastalığa yakalanabiliyoruz. Modern tıbbın çare olamadığı durumlar ve ilaç sektörüne karşı gelişen bir takım güvensizlikler sebebiyle alternatif tedavi yöntemlerine dikkat kesiliyor insanlar. Bu yöntemler bazen bizi yarı yolda bırakırken bazen de şifa oluyor. Günümüzde dünya tıp çevreleri tarafından da tavsiye edilen tedavi yöntemi “kupa terapisi”, İslam literatüründeki adıyla “hacamat”, alternatif yöntemler içerisinde en güvenilir olanı. Zira ... Devamını Oku »