Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Erkeğin hayırlısı kimdir?

Bu suâli bir hadîs-i şerifle cevaplandırmak en doğru yol olacaktır. Buyuruluyor ki: “Mü’minlerin îmânca en olgunu, ahlâk itibariyle en güzel olanıdır. Sizin hayırlınız, kadınları için hayırlı olanlarınızdır.” Diğer bir hadîs-i Nebevîde ise, şöyle buyurulmaktadır:

            “Sizin hayırlınız, âile efrâdına hayırlı olanınızdır. Ben ehlime (karşı hayırhâhlıkta) sizin hayırlınızım.

            Bu iki hadîs-i şerif, erkeğin hayırlısını gün ışığına çıkarmaktadır. Her erkek, bu ölçülere bakarak, kendisinin ne vaziyette olduğunu anlayabilir. Kimde güzel ahlâk ve onun tezahürü bulunup, âile efrâdına karşı hayırhâhlık mevcutsa, o kimse hayırlı bir erkektir. Şâir ne hoş ifade etmiştir:

            Ahlâk iledir nizâm-ı âlem,

            Ahlâk iledir kemâl-i âdem.

            Adamın biri Hasan-ı Basrî’ye : Kızımı isteyenler çok, hangisine vereceğimi bilemiyorum ? deyince, Hasan-ı Basrî : “Allah’tan korkana ver : severse iyi, sevmezse, Allah’tan korktuğu için ona zulmetmez.” demiştir.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: