Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Hutbeler

Birbirinden farklı konulardan bahseden hutbe arşivimizi paylaştığımız sayfamız.

Nasihat ve Allah’a Davet

  استعيذ بالله : ومن احسن قولا ممن دعا الي الله و عمل صالحا و قال انني من المسلمين الحديث : الدين النصيحة             Muhterem Mü’minler,             Hutbemiz Nasihat ve Allah’a Davet hakkındadır.             Nasihat, lügatte öğüt vermek, iyi ve hayırlı işlere davet etmek, kötü ve şer olan şeylerden nehyetmek, bir işi sadece Allah rızası için yapmak gibi, bir çok manayı ... Devamını Oku »

Müslüman Noel Kutlamaz

وَمَا يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللّهِ إِلاَّ وَهُم مُّشْرِكُونَ Azîz Mü’minler ve Muhterem din kardeşlerim bugünkü hutbemizin mevzuu “Yılbaşı kutlamaları” hakkında olacaktır. Ancak burada bulunan muhterem kardeşlerimizin yılbaşı konusunu, yakınlarına, dost ve arkadaşlarına anlatmaları ve onları uyarmalarını önemle hissettiğimden kutlanacak olan “Yılbaşı ve noel konusunun pespayeliğini, iğrençliğini” gündeme getirme lüzumunu hissettim. Muhterem Müslümanlar, Hiçbir dinde yeri olmayan yılbaşı kutlamaları, İsa (a.s)’ın doğumundan ... Devamını Oku »

Başınızı Secdeden Kaldırmazdınız

İmam Ali (a.s.) bir hutbesinde şöyle buyurdu: “Çocuklarınızı yıkayarak tenin kötü kokusunu temizleyin. Çünkü şeytan ondaki kötü kokusunu alırken çocuk uykuda korkar; ameli yazan iki kâtip de ondan eziyet görürler Kadınlara ilk bakış (farkında olmadan gözün çarpması), serbesttir. Ama o bakışı sürdürmeyin ve fitneden kaçının. Şaraba alışkın bir kimse, puta tapıyormuş gibi Allah Azze ve Celle’yi (ölüm vakti) mülakat eder. ... Devamını Oku »

Teravih Namazı

Ramazan ayinda yatsi namazindan sonra kilinan namaz. “Teravih” kelimesi Arapça, “Terviha”nin çoguludur ve “oturmak, istirahat etmek’” anlamina gelmektedir. Teravih namazi her dört rekatin sonunda oturulup biraz dinlenildigi için, bu adi almistir (el-Meydani, el-Lubab, Istanbul, (t.y) I, 123). Teravih namazi, kadin erkek her müslüman için sünnet-i müekkededir. Teravih, orucun sünneti degil, vaktin sünnetidir. Bir mazereti dolayisiyla oruç tutamayanlar da teravih namazi ... Devamını Oku »

Emin ve Ehil İnsan Olmak

Muhterem Müslümanlar! Mu’min; Allah’a (cc) iman edip O’na güvenmekle O’nun (cc) emniyet ve himayesine girmiş insan demektir. Aynı zamanda mü’min, Allah’ın (cc) kendisine duyduğu güveni zedelemekten sakınan insandır. Allah Teala ise insandan imanının bir gereği olarak emanete sadakat göstermesini, yani emin biri olmasını istemektedir. Allah’a inanmakla ona güvenen, böylece ebedî azaptan emin olan ve herkesin de kendisinden emin olduğu insan, ... Devamını Oku »

İnfak İyiliğin Çoğalmasıdır

Muhterem Müslümanlar! İnfak, Allah’ın hoşnutluğunu kazanma amacıyla insanın kendinde olanı paylaşması, muhtaçlara aynî ve nakdî yardımda bulunması demektir. İnfak, zekâtı, sadakayı ve iyilik olarak yapılan her türlü yardımı içine alır. İslâm dini bağışın her türüyle ferdlerin maddi bakımdan güçlenmesini, böylelikle toplumsal refahın artmasını hedeflemiştir. İnfak, her dönemde yaşanan gelir dağılımındaki farklılıkları, muhtaçlar lehine iyileştirme gayreti ve bir insanlık görevidir. Değerli ... Devamını Oku »

Allah Ve Rasûlü İle Emir Sahiplerine İtâat Etmek

Muhterem Müslümanlar!   Hutbemiz, Allah ve Rasûlü ile emir sahiplerine itâat etmek hakkındadır.   İtâat; dinlemek, boyun eğmek, bir zâtın emrine göre seve seve hareket, Cenâb-ı Hakk’ın ahkâm-ı dîniyyesine riâyet manalarına gelir.   Yüce Mevlâmız Kur’ân-ı Kerîminde şöyle buyurmaktadır: “Ey îman edenler! Allâh-ü Teâlâ’ya itaat ediniz, Rasûle itâat ediniz ve siz (müminler)’den olan emir sahiplerine de itâat ediniz.”  Bu âyet-i kerîme ... Devamını Oku »

Adab-I Muaşeretin Dinimizdeki Yeri Ve Ehemmiyeti

َاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ Muhterem Müslümanlar! Hutbemiz, âdâb-ı muaşeretin dinîmizdeki yeri ve ehemmiyeti hakkındadır. Yüce Dinîmizin biz mü’minlerden istediği ibadetler, ehemmiyet derecesine göre farz, vâcib, sünnet, müstehab ve mendub isimleriyle sınıflandırılmıştır. Birde; gerek bu ibadetleri îfâ ederken, gerekse günlük hayâtımızdaki her türlü hareketlerimizde riâyet etmemiz îcâb eden bir kısım kâideler mevcuddur ki ... Devamını Oku »

Alışverişte Doğruluk

Aziz Cemaat-i Müslümin, Mensubu bulunduğumuz İslâm dini alışverişte doğru olmanın önemini ifade etmiştir. Alışverişte doğruluk deyince başkasının hakkına riayet etmek, ölçü ve tartılara dikkat etmek ilk akla gelen husustur. Bilhassa mal stok edip, var olan mala yok diyerek karaborsacılık yapmaya dinimiz hiç de cevaz vermez. Ölçü ve tartılarında eksiklik yapanlar için Allah Zülcelâl Mutaffifin sûresi ilk âyetlerinde şöyle beyan buyurmaktadır: ... Devamını Oku »

İman Nurunu Yok Eden Sözler

Muhterem Müslümanlar, Hutbemizin mevzuu, Mü’minin Kalbindeki İman Nurunu Zayıflatacak Olan Ve Hatta Tamamen Söndürüp Yok Edecek Derecede Tehlike Arz Eden Söz, İnanç Ve Fiiller hakkındadır. Cenab-ı Hakk’ın biz mü’min kullarına lutfettiği ni’metlerin en büyüğü şüphesiz iman ni’metidir. Ancak bir ni’meti elde tutup muhafaza etmek, en az ona sahip olmak kadar zordur. Bu sebeple her mü’min, sahip olduğu bu ni’metin kadr-ü ... Devamını Oku »

İlim Tahsil Etmenin Lüzum Ve Ehemmiyeti

Muhterem Mü’minler! Hutbemiz, İlim Tahsil Etmenin Lüzum Ve Ehemmiyeti hakkındadır. İlim; zikredilen, anılan şey kendisi sebebiyle sahibine aydınlanan bir sıfattır. Cehlin zıddı olan bu kelime şöylede izah edilebilir. Bir şeyi hakkıyla bilmek, anlamak, öğrenmek demektir. Ayrıca Allah-ü Teâlâ’nın sıfat-ı sübûtiyyesinden olup her şeyi bilmesinede ilim denir. Bizleri halkeden Rabbimiz, bize gönderdiği Peygamberine ilk vahyinde “oku” diye emir buyurmuş ve devamında ilmin ... Devamını Oku »

Koğucular ( Laf Taşıyanlar ) Cennete Giremez

بسم الله الرحمن الرحيم   وَلَا تُطِعۡ كُلَّ حَلَّافٍ۬ مَّهِينٍ . هَمَّازٍ۬ مَّشَّآءِۭ بِنَمِيمٍ۬   Değerli Mü’minler!     İnsanın kemalatını gösteren özelliklerin başında onun akıllı oluşu, daha sonra da konuşma kabiliyetine sahip oluşu gelir. Her insan evinde işyerinde, çarşıda, özel ve resmi toplantılarda konuşma gereği duyar. Kısaca konuşarak anlaşır ve konuştukları sayesinde ilişkileri sona erer. Dinimiz her şeye bir ... Devamını Oku »

Engellilerimize Karşı Görevlerimiz

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيمِ   ثُمَّ كَانَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ وَتَوَاصَوْا بِالْمَرْحَمَةِ   Muhterem Kardeşlerim!   İnancıyla, söz ve davranışlarıyla dünyada imtihan halinde bulunan insan, bütün hayatını; inişi, çıkışı, açısı, tatlısı, ıstırap ve neşesi bulunan bir yolda sürdürür. Aynı zamanda insanın üzerinde pek çok emanet, görev ve sorumluluk vardır. Bu sorumlulukları yerine getirirken güldüğü ve ağladığı anlar olur. ... Devamını Oku »