Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Ailem

Salih ve saliha evlatlar

Salih Evlat Cennet Güllerinden Bir Güldür Gelin insana ilham bahşeden İslami düsturlara uyarak çocuklarımızın geleceğini hazırlayalım, onları bu düsturlarla terbiye edelim ve İmam-ı Zaman’a (af) yaraşır askerler yetiştirelim. Bu düsturlar sayesinde anneler, hamilelik dönemlerinde çocuklarının en azından kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in hafızı olmalarını sağlayabilirler. Araştırmalara göre, ana karnındaki cenin daha beş aylıkken sesleri duyabiliyor ve algıladığı şeyleri beyninde muhafaza edebiliyor. ... Devamını Oku »

Mutlu ses bebeğin hafızasını güçlendirebilir

Bilim adamlarının araştırması, 5 aylık bebeklerin mutlu yüzler ve seslerle bağlantılı geometrik nesneleri daha iyi hatırladığını ortaya koydu Bebeklerin mutlulukla bağlantılı nesneleri daha iyi hatırladığı ve mutlu ses ile yüzlerin hafızalarını güçlendirebileceği belirlendi. ABD’deki Brigham Young Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması 5 aylık bebeklerin mutlu yüzler ve seslerle bağlantılı nesneleri daha iyi hatırladığını gösterdi. Bebekleri bir monitörün önüne oturtan bilim adamları, onlara mutlu, ... Devamını Oku »

Çocukların yatakları ne zaman ayrılır?

Çocukların yatakları ne zaman ayrılır? Allah Resulü buyuruyor: “… on yaşına basınca yataklarını ayırınız” Ebu Rafi‘den gelen bir rivayette Allah Resulünün vefatından sonra kılıcının kabzasında bulunan bir sahifede besmeleden sonra şöyle yazılı idi: “Yedi yaşındaki oğlan ve kız çocuklarının, oğlan ve kız kardeşlerin yataklarını ayırın.” İmam-ı Nevevi bu farklı rivayetleri birleştirerek şöyle der: “Kız ve erkek çocuklar on yaşına basınca ... Devamını Oku »

Çocuk gelişiminde oyunun önemi

Çocuk gelişiminde oyunun önemi Bir anne-babanın çocuğuna vereceği en önemli ilk şey sevgidir. Anne-babalar çocuklarını daha dünyaya getirmeden önce biraz olsun kendilerini eğitmeli (dergi, kitap, ana-baba okulları,TV, internet vs.), yayınları takip ederek çocuk yetiştirme sanatını öğrenmeleri gerekmektedir. Yeni dünyaya gelecek olan çocuğun her türlü sorumluluğuna hazır olmalıdırlar. Her anne-baba çocuğunu sever, doğumdan itibaren tüm imkânlarını kullanarak ona bir şeyler öğretmeye, ... Devamını Oku »

Evlatlarımıza dini sualler 1

Müslümanmısın? Elhamdülillah Müslümanım. Müslümanım demenin manası nedir? Allah’ı bir bilmek, Kur’an-ı Kerim’i ve Muhammed Aleyhisselam’ı tasdik etmektir. Din nedir? Akıl sahibi insanları kendi istek ve arzularıyla sırf hayır ve saadete ulaştıran, ilahi bir kanundur. İslam nedir? Peygamber Efendimizin tebliğ buyurduğu hükümleri kalb ile tasdik, dil ile ikrar edip, onları bütün hayatında yaşamaktır. İman Nedir? Veya İnanç Nedir? Hz.Peygamber’in, Allah’tan getirdiği ... Devamını Oku »

Baba devlet yapısı ve Aile

Günümüzde zorlandığımız konulardan biriside çocuk yetiştirmektir. Toplum olarak hep yeni yetişen gençliğin, islam ahlakından, örf ve adetlerimizden yoksun olarak yetiştiğini dile getiririz. Eğitim ailede başlar, okulla da devam eder şeklinde de alışıla gelmiş bir söz kullanırız. Aslında yaşadığımız ülkenin idari mekanizmasında bulunanların payı daha büyük diye düşünüyorum. Çocuklarımız belli bir yaşa geldikten sonra, evi adeta bir otel gibi kullanmaya başlıyor, ... Devamını Oku »

Çooook Susadım :))

Masada oturmuş ders çalışıyorum bir taraftan da resim yapıyorum. Ama hava da çook sıcak. Annem odama girdi ve içecek bir şey isteyip istemediğimi sordu. Sıcaktan çok bunalmıştım, çok da susamıştım. “Teşekkür ederim anneciğim, soğuk birşey içebilirim” dedim. “Çok soğuk olmaz yavrum hastalanırsın. Sana orta sıcaklıkta birşey getireyim” dedi. Ne olduğunu sordum. “Sana getireceğim şeyin ne rengi var, ne kokusu ne ... Devamını Oku »

Öfke Kontrolü

İnsanoğlu yaşadığı sürece bazen kendini yıpratan bazen tazeleyen kimi zaman da marifet tohumları saçan olaylardan ve ilişkilerden geçer. Yaradan insana bir şeyler öğretmek düşünme kabiliyetini,  sevme gücünü artırmak ister. İnsanoğlunun yaratılışının ve tekâmülünün önemli sebeplerinden biri de sevgiyi artırmak, öfkeyi yenebilmektir.  Öfke kontrolü insanın hem diğer insanlarla, hem de diğer canlılarla olan ilişkilerinde istikrarı sağlama adına büyük önem taşır. Günlük ... Devamını Oku »

Annenin Çocuğunu Emzirme Zorunluluğu

Kadının hak ve görevleri açıklandığında, Çocuk emzirme ve ev süpürme ile dahî görevli olmadığı söylenir. Peki süt annelerin hem kendi çocuklarını, hem de başkalarınkini emzirmeleri nasıl mümkün olacaktır? Meselenin esasını anlamak için, Bakara Sûresindeki konuyla ilgili âyet-i kerimenin mealine bir göz atalım: “Anneler çocuklarını emzirmeyi tamamlamak isteyenler için iki bütün yıl emzirirler. Evlât kendisine ait olan babaya da, emzirenlerin yiyecekleri, ... Devamını Oku »

Başlık Parası Almak Ya Da Bunun Yerine Eşya Vermenin Hükmü Nedir?I

Bu, İslâm’da rüşvet sayılmış, bir anlamıyla “mukerrem” olan insanı mal gibi satmak olarak görülmüş ve haram olduğu söylenmiştir. Ancak bunun nikâhın gereği olan “mehir”le karıştırmamak gerekir. “Mehir” bir garanti ve değer belgesi olarak evlenecek kadına verilen ya da bu maksatla  velileri tarafından alınıp yine ona harcanan para ya da eşyadır. “Başlık” ise kadının Babası, ağabeyisi vs. tarafından alınıp kendine harcadığı para ... Devamını Oku »

Babanın Kız ve Erkek Çocuğuna Bakma Yükümlülüğün Şartları

a)  Erkek çocuk büluğ çağına gelmemiş olmalıdır. Ancak çocuk büluğ çağına geldiği halde sakat, kötürüm, felçli ve müzmin şekilde hasta olur ve  kazanmaktan aciz bulunursa yine babanın nafaka yükümlülüğü devam eder. b)  Fakir olmalıdır. Çocuğun kendine ait malı varsa, masraflar ondan yapılabilir. c)  Baba, çocuklarına bakmaya muktedir olmalıdır. Bu, babanın ya zengin ya da çalışabilecek durumda olmasıyla gerçekleşir. d)  Babanın ve çocuğun hür olmaları ... Devamını Oku »

Ağır-Hafif Kavramları

  Kavramları öğrenmek çocuklar için her zaman kolay olmayabilir. Özellikle çocuğu aktivite veya oyun olmadan bir şeyler öğretmek, o bilgilerin yeterince oturmamasına neden olacaktır. Bu yüzden, hayat içinde kolayca uygulanabilecek ve keyifle oynanacak oyunlar eşliğinde kavramları öğrenmeye ne dersiniz?   Bu hafta, “Ağır-Hafif kavramını” öğreneceğiz. Bunun için de bu kavramlarla alakalı birkaç kelimeyi aşağıdaki kutucuğa yazıyoruz. Bu kavramları öğretir-öğrenirken, aşağıdaki sözcükleri de ... Devamını Oku »

Babalar ve Çocuklar

  Tüm yaşantımızı şöyle bir baktığımızda doğumdan yetişkinliğe kadar birçok aşamalardan geçeriz. Özellikle yaşamın ilk 5 yılının aktif ve etkin kullanılması gelişimimizin olumlu ilerlemesi açısından önemlidir. Çağımızın koşulları, hızlı yaşam şekli, çalışan annelerin artması, boşanmaların normalleştiği günümüzde aile değerleri ve aile içi rollere bakışımızda değişimlere uğramıştır. Aile bireylerinin görev dağılımları, rolleri ve tutumları tüm bu değişimlerden etkilenmiştir. Bu rollerden biri ... Devamını Oku »