Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

İlahi niçin yazılır?

Dinin, peygamber efendimizin, Allah’ın, anne-baba ve kardeş sevgisinin ele alındığı dini eserler olan ilahilerin her eser gibi bazı amaçları vardır. İlahilerin yazılış amaçlarının en  temeli dini ve dinin emrettiği şeyleri insanlara en güzel şekilde aktarmaktır. Müzik eşliğinde ya da müziksiz olarak söylenebilen ilahiler insanlara dini ve onun getirdiği yükümlülükleri hatırlatan eserlerdir.Bu eserler elbette ki bir kitap cümlesi gibi ”şunu yapın bunu yapın veya şunları yapmayın şeklinde” tavsiyelerde bulunmazlar. Ancak ilahilerin etkileyiciliği dolaylı yoldan insanlara dini ve dinin getirdiklerini hatırlatır.

İlahilerin yazılış amaçları ders vermek veya uyarmak değil aslında hatırlatıcı ve etkileyici olmaktır. Nasıl ki duygusal sözleri ve müziği olan bir aşk şarkısı birbirini seven insanlara bir diğerinin hatırlatıyor ise ilahilerde bu eserleri dinleyen kişilere Allah’ı, peygamberleri, insanlığı, dostluğu, ahiret hayatını, üzerinde yaşadığımız fani dünyayı, sevgiyi, saygıyı, anneyi, babayı, kardeş ve dost sevgisini hatırlatır. Kısaca toparlayacak olursak ilahilerin yazılış amaçları dini duyguları harekete geçirmek ve bunun yanı sıra dünyevi diğer duygulara dokunmaktır.

İlahiler insanlara ölümlü dünyalarında neler yaşadıklarını düşünme fırsatı vermekte ve bir müzik türü olarak ise müzikalite bakımından kulak doygunluğu oluşturmaktadır. Dine ilgi duyan ve dini yönü ağır basan insanların ilahiler ile daha yoğun duygular yaşayabilmektedir. Birçok Türk ilahi sanatçısı bu tür müzik dinlemek isteyenler için eserler ortaya koymaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: