Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Hz. Muhammed (s.a.v)

Hastalar için mutlaka okuyunuz

-Abdest aldığın zaman, el ve ayak parmaklarının arasını iyice ovuşturup temizle (Tirmizi-Taharet 30) -Ey Enes! Abdesti güzelce al! Çünkü abdest sağlığını korur.(İ.Kesir 6/95) -Tırnaklarınızı kesiniz, kesilen tırnaklarınızı toprağa gömünüz. Parmak mafsallarınızız temizleyiniz. Diş etlerinizi yemek kırıntılarından temiz tutunuz. Misvak kullanınız.Benim yanıma dişleri sararmış ve ağzı kokar olduğunuz halde gelmeyiniz. (C. Sağır 2/72; F. Kadir 4/518 ; Râmuz s.335) -Sizlere misvak ... Devamını Oku »

Gusül hakkında Hadis-i Şerifler

3706 – Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: “Erkek, kadının dört uzvu arasına çöker ve kadına mübaşeret ederse gusül vacib olur.” Bir rivayette de şu ziyade var: “. . . İnzal olmasa bile. ” Ebu Dâvud’un rivayetinde dört uzvu kelimesinden sonra “. . .hitana (sünnet mahalli) hitanı kavuşturursa, gusül vacib olur” denmiştir. 3707 – İmam Mâlik’in ... Devamını Oku »

Seni seviyorum Yâ Rasûlallâh

Ne O’ nu anlatabilmek, ne de beyazı seyredebilmek için temiz ve beyaz bir sayfayı elime almam, yeterli değildi. Hiçbir şey, beyaz kadar temiz olmuyor ve hiçbir şey, O’nun kadar beyaza yakışmıyordu. “Nasıl”lığını (keyfiyetini) idrak edemeyen zihnim, O ikisi için cümle kuramıyordu. Belki de cümle kuramayan, kalbimin tâ kendisiydi. Dökülemeyen duygularımın hiçbir tesellisi yoktu. Ve bahaneler yaklaşamıyordu bu çaresizliğime… Çok değildi istediğim şey, ... Devamını Oku »

Hz. Muhammed (sav) efendimizin şemaili-2

20- İlel’uş-Şerâyi, Uyûn-u Ahbar’ir-Rıza ve el-Mecalis adlı eserlerin İmam Rıza’ya (a.s), onun da dedelerine (hepsine selâm olsun) dayanarak verdiği bilgiye göre, Peygamberimiz (s.a.a) şöyle dedi: “Şu beş şeyi ölünceye kadar bırakmam: Kölelerle birlikte yer sofrasında yemek yemek, çıplak sırtlı eşeğe binmek, elimle keçi sağmak, yünden dokunmuş elbise giymek ve çocuklara selâm vermek. Bunları, benden sonra sünnetim olsun diye yapıyorum.” [İlel’üş-Şerâyi, ... Devamını Oku »

Hz. Muhammed (sav) efendimizin şemaili-1

Peygamber efendimizin (s.a.a) üstün ahlâkı ve güzel edebini yansıtan Kur’ân ayetlerinin büyük bir kısmı, emir ve yasak şeklinde sunulmuştur. Bu yüzden bu bölümde, Peygamberimizin (s.a.a) üstün ahlâkı hakkında bütünsel bir fikir veren, onun güzel edebine işaret eden, aynı zamanda Kur’ân ayetleriyle desteklenen örnekleri, onun (s.a.a) sünnetine dayanan rivayetlerden derlemeyi uygun gördük. 1- Meani’l-Ahbar adlı eserde Ebu Hâle Temimî’den, o da ... Devamını Oku »

Hadis–i Şerif

Resûlullah (s.a.a.) buyurdular ki: “Allah Teâlâ Hazretleri, Allah rızası için yola çıkan kimse hakkında, ‘Bu kulum, Benim yolumda cihad etmek üzere Bana inanarak peygamberlerimi tasdik ederek yola çıkmıştır, artık onu ya cennetime koymak yahut da ücret veya ganimet elde etmiş olarak, çıkmış olduğu meskenine geri çevirmek hususunda garanti veriyorum’ diyerek teminat verir. Muhammed’in nefsini kudret elinde tutan Zat–ı Zülcelal’e yemin ... Devamını Oku »

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin Kısaca Biyogrofisi

Adı: MUHAMMED, Ahmed (s.a.a). Lakapları: Resulullah (s.a.a), Hatem’ul-Enbiya. Künyesi: Ebu’l-Kasım. Baba-Ana: Abdullah, Âmine. Doğumu: Rebi’ul-Evvel ayının 17’sinde (Miladi 571), Cuma günü şafak vakti Mekke’de doğdu. Evliliği: Resulullah (s.a.a) evlendiği zaman yirmi beş, İbn-i Abbas ve bir grup diğer bilginlerin sözüne göre Hz. Hatice de yirmi sekiz yaşında idi. Nübüvvet Dönemi: Kırk yaşında, peygamberliğe seçildi. Peygamberliği on üç yıl Mekke’de ve ... Devamını Oku »

Peygaberlerin misyonunun M si

Kurandan anlaşılıyor ki peygamberlerin insanlar içindeki misyonu onlara sorumluluklarını hatırlatıp doğru yola iletmekti. Cebir kullanmadan ikna yolunu deneyerek, güzel ve etkili söz söylerek, deliller sunarak yanılgıya dalanları uyarıp uyandırarak  insanın kurtuluşuna vesile olmaktı. Bunu yaparken de minnet etmediler. Bir verip bin talep etmediler, ücret alıp zenginleşmediler, krallığını ilan edip sömürmediler. İnsanların kişiliğini ellerinden alıp kişiliksizleştirmediler. Bireyin ve toplumun üzerine yapışmış ... Devamını Oku »

Efendimize (s.a.v) Salavat Getirmek

Peygamber Efendimize (s.a.v) salavat getirmenin faziletlerini saymakla bitiremeyiz.Bolca salavat çekmek insanın dünyada ve ahirette derecesini yükseltir. Peygamber Efendimize ne kadar salavat getirirsek mahşer gününde o kadar Müslüman kardeşimize şefaatlik yapabilecek. Bu yüzden salavat getirerek kaç kişiyi kurtarmaya vesile olacağımız bize bağlı. İslamiyette her şeyde olduğu gibi salavat getirmek de bizim yararımızı gözeten bir durum. Peygamber Efendimize salavat getirmenin faziletlerine şöyle ... Devamını Oku »