Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Kişisel Gelişim ve Psikoloji

Çocuklarımızın Ruh Sağlığı 1

Bu yazıyla ilgilenip okuduğunuza göre bir yetişkin olmalısınız. Çocuğunuza sevginizi göstermenin ya da ona yardımcı olacak en iyi yolu bulmanın zor olduğu zamanlar vardır. Çocuğunuz sizi şaşırtan, canınızı sıkan ya da çok korkutan davranışlar gösteriyor olabilir. Bu tür davranışların bir bölümü, gelişme ve büyümenin normal sonuçları olabilir. Eğer çocukların ruh sağlığı hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı okumaya ... Devamını Oku »

Öfke Kontrolü

İnsanoğlu yaşadığı sürece bazen kendini yıpratan bazen tazeleyen kimi zaman da marifet tohumları saçan olaylardan ve ilişkilerden geçer. Yaradan insana bir şeyler öğretmek düşünme kabiliyetini,  sevme gücünü artırmak ister. İnsanoğlunun yaratılışının ve tekâmülünün önemli sebeplerinden biri de sevgiyi artırmak, öfkeyi yenebilmektir.  Öfke kontrolü insanın hem diğer insanlarla, hem de diğer canlılarla olan ilişkilerinde istikrarı sağlama adına büyük önem taşır. Günlük ... Devamını Oku »

Öfkelenince neden bağırırız?

Hintli bir ermiş öğrencileri ile gezinirken Ganj nehri kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş. Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?” diye tekrar sormuş. Öğrencilerden ses çıkmayınca ... Devamını Oku »

NLP nedir?

1970’li yılların başında California-Santa Curus Üniversitesinde Richard Bandler, Gestatt ekolünü araştırırken ona aynı üniversitede dilbilimci olarak çalışan John Grinder de katılır. Araştırmaları sırasında dönemin ünlü terapisti Milton Erickson’un başarıları dikkatlerini çeker. M. Erickson bilinen yöntemlerle çok uzun sürecek tedavi sürecini çok kısaltmış ve daha az çaba gerektirecek yeni yöntemler keşfetmiştir. Bu başarıyı inceleyen J. Grinder ve R. Bandler aynı başarıyı ... Devamını Oku »

Bir Yazı Yazın Size Kim Olduğunuzu Söyleyeyim!

Grafoloji, yazıbilimi demektir. Bu bilim ışığında kişinin yazısı analiz edilerek yaşamına ve kişiliğine dair çıkarımlar yapılabilmektedir. Biz de bu bilimin ışığında hazırlanmış bir testle, kişiliğimizin yazıya yansıması ne şekildeymiş bir görelim istedik. Aşağıdaki sorulara vereceğimiz cevapların yorumlarıyla kişiliğimizi bir de yazılarımızdan öğrenmeye ne dersiniz? El yazınızın kişiliğiniz hakkında ne söylediğini bilmek istiyorsanız elinize bir kağıt ve kalem alarak buyurun testi ... Devamını Oku »

Ellerin duruşu kişiliği yansıtıyor

Ellerin duruşu kişiliği yansıtıyor!  Karşınızdaki kişinin aklından neler geçirdiğini, nasıl biri olduğunu merak ediyorsanız, ellerinin duruşunu ve hareketlerini gözlemleyin. Ellerine bakarak onun kişiliği hakkında önceden fikir edinebilirsiniz. Açık Eller Karşınızdaki insanın elleri açık duruyorsa yani avuçları gözüküyorsa, onun olduğu gibi görünmekten hoşlanan, pek birşey gizlemeyen, sır saklamasını da bilmeyen biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu insan ayrıca cömert sayılabilir. Hele avucu gözüken ... Devamını Oku »

Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz. (Bu TESTE Lütfen Herkes Katılsın)

Nefs terbiyesi için kendimizi tanımaya devam ediyoruz. Kişi kendisini bildikçe Rabbini bilecektir demiştik. O halde kendimizi tanımaya gayret gösterecek ve eksik yönlerimizi tespit ederek güçlendirmeye devam edeceğiz. Görüyoruz ki insanlık olarak kendimizi tanımakta aciziz. Basiretimizin ve ferasetimizin artması için, saadete ulaşmak için… kendimizi tanımaya çalışmaya devam edeceğiz. Aşağıdaki sorulardaki üç seçenekten kendinize uygun olanı seçiniz. Doğru bir değerlendirme elde etmek ... Devamını Oku »

Çocuğun ‘Allah nerde?’ sorusunun cevabı

Pedagog Adem  Güneş, okulöncesi dönemde ‘Allah nerede, neden göremiyoruz?’ gibi  sorular soran çocukların aslında zihninde bu inancı somutlaştırmaya  çalıştığını belirtiyor. Küçük  çocuklarla konuşurken basit ifadeler kullanmaya çalışan bazı  ebeveynlerin ‘Allah baba şöyledir, Allah dede böyle yapar’ şeklindeki  sözleri, çocuklarda zihin karışıklığına yol açıyor. İleri yaşlarında  imanî meseleleri hakkıyla algılamalarını zorlaştırıyor. Bu tarz konuşma,  çocuklarda itikadî sorunlara da yol açıyor. Çocuklar  ... Devamını Oku »

Çocuk Parmak Emiyorsa

Uzmanlar,parmak emme alışkanlığı olan çocuklar karşısında anne ve babaları uyardı. Parmak emme alışkanlığı karşısında anne-babanın sabırla yaklaşması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun bu sorunuyla sürekli ilgilenmek yerine görmezden gelinmesini tavsiye ediyor. ‘Parmak Emme Davranışı İle Nasıl Başa Çıkacağız?’ sorusuna ise uzmanlar; “Çocuğunuz daha çok sıkıldığı zamanlarda parmak emme davranışını gösteriyorsa onun ilgisini çekecek ve her iki elini de kullanabileceği oyun hamuru ... Devamını Oku »

Hiç Bir Şey Göründüğü Gibi Değildir !

Bir trende başlıyor öykümüz.     Kadın elinde okumayı planladığı dergi ve gazeteleriyle yerine oturdu. Az  sonra aynı kompartımana yanında üç küçük çocukla bir adam bindiğinde, içinden  geçen ilk düşünce “Eyvah!” oldu. Kafası şişecekti az sonra. Üstelik keyfini  çıkara çıkara dergi okuma hayali suya düşmüştü… Tren hareket etmeye  başladığında, çocuklar da cıva yutmuş gibi bir koltuktan diğerine hoplayıp  zıplamaya başlamışlardı ... Devamını Oku »

Beyni Etkili Nasıl Kullanabiliriz?

*Bol bol kitap okuyup yorumlamaya çalışın..pasif değil aktif okuyucu olun.. *Beyni en çok tembelleştiren tv’den mümkün olduğu kadar uzak durun.. *Kendinize güvenmin.. *Konsantrasyonunuzu geliştirin.. *Fazla uyumayın..uyku beyni tembelleştirir.. *Güçlü hafıza tekniklerini bilin ve uygulayın.. *Korku,stres,telaş,zaman baskısı ve şüpheden uzak durun.. *Beynin yakıtı olan glikozu almaya özen gösterin, bunu şeker yoluyla değilde doğal olan meyveler yoluyla alın..Beyin günde 120 gr glikoz ... Devamını Oku »

Kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz ?

İnsan, düşünebilmesi ve düşündüğünü dile getirebilmesi yönünden diğer canlılardan farklılaşmıştır. Düşündüklerini dile getirmesi kendini gerçekleştirme sürecinin bir parçasıdır. Bireyin kendini gerçekleştirme sürecinde, hem kendisinin çevresine etki ederek onu dönüştürmesi, hem de çevrenin kendisini dönüştürmesi gerçekleşmektedir. Tüm bu süreç sırasında bireyin kendisine yönelttiği sorular büyük önem taşır; çünkü süreç, öncelikle bireyin kendisini tanımasını gerektirir. “Ben kimim?” sorusundan yola çıkarak başladığınız maceranın, ... Devamını Oku »

Strese Karşı En İyi Çözüm : Toprak

  « : 12-01-13 / 20:33 » Alıntı Değiştir Sil Günümüzde büyük bir hızla gelişen teknoloji ve sanayi alanlarından dolayı gündeme gelen elektromanyetik kirlilik, unutkanlık, algılanma bozuklukları, stres gibi birçok hastalığın büyük bir ilerleme göstererek insanlara önemli sorunlar yaratmakta. Bu konu öncelikli olarak, çarpık kentleşmenin ve plansız yapılaşmanın başa bela olduğu büyük kentlerimizde yaşayan insanlarımızı bekleyen tehlikenin oldukça ciddi boyutlara ulaştığını bilmek ... Devamını Oku »