Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Genel Yazılar

ilahi nerelerden dinlenebilir?

İlahi dinlemek istiyorsanız birçok yöntem size en kolay gelenini tercih ederek dinleyebilirsiniz. İnternet sitelerinden, internet radyolarından, dini yayın yapan radyo kanallarından, dini yayın yapan televizyon kanallarından, piyasada satılan ilahi CD ve DVD’lerinden ilahi dinleyebilirsiniz. Yukarıdaki ilahi dinleme yollarından en kalitelisi CD ve DVD’lerden ilahi dinlemenizdir. Çünkü bu medyalardaki ses kayıtları diğer ortamlara göre çok daha kalitelidir. Diğer ortamlardaki sesler de ... Devamını Oku »

ilahilerde ilahi aşk nasıl ele alınır?

İlahiler birçok konuyu ele alan eserler olması bakımından önemli birer üründür. Bu sebeple boş zamanlarınızda normal müzikler dinlediğiniz gibi ilahilerde dinleyebilirsiniz. Normal müziklerden en belirgin farkı dünya ve ahirete yönelik olarak insanlara hatırlatmalarda bulunması, dünyaya ve diğer dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakılmasını sağlamasıdır. İlahilerde anne babaya karşı saygı ve sevgi duyulması, Allah sevgisi, Peygamber sevgisi gibi konular ele ... Devamını Oku »

Canım Türkiyem

Bu vatan bizim. varmı ötesi? Görülmedi hiç, ihanetin böylesi. Kanımızda var bizim,vatan sevgisi. Göz koydular hep ama,alamadı nicesi. Türkiyem canım, güzel vatanım. Altında binlerce, şehit yatanım. Gördükçe,sana beslenen pis emelleri. Ağrıyor durmadan,benim sol yanım. İçimize atıyorlar,fitne tohumunu. Kenetlenirsek sımsıkı,bozarız oyunu. Mertçe çıksın karşımıza,kimin varsa sorunu. KAHHAR ismiyle kahretsin,Rabbim bu it soyunu. Bu vatan bize ceddimden emanet. Müslüman Türk asla kabul ... Devamını Oku »

Erkeğin hayırlısı kimdir?

Bu suâli bir hadîs-i şerifle cevaplandırmak en doğru yol olacaktır. Buyuruluyor ki: “Mü’minlerin îmânca en olgunu, ahlâk itibariyle en güzel olanıdır. Sizin hayırlınız, kadınları için hayırlı olanlarınızdır.” Diğer bir hadîs-i Nebevîde ise, şöyle buyurulmaktadır:             “Sizin hayırlınız, âile efrâdına hayırlı olanınızdır. Ben ehlime (karşı hayırhâhlıkta) sizin hayırlınızım.”             Bu iki hadîs-i şerif, erkeğin hayırlısını gün ışığına çıkarmaktadır. Her erkek, bu ... Devamını Oku »

Bitti

Cevap buldum artık, beynimdeki sorulara. Koydum son noktayı, paylaştığımız yıllara. Çeyrek asır geçirdik, seninle birlikte. İyisiyle kötüsüyle, istesekte istemesekte.   Bitti artık bu birliktelik, sona yaklaştık. Son kelimelerimizle, bir iki paslaştık. Elimiz de olmadan, yıllarla hesaplaştık. Tükettik herşeyi seninle, dostça vedalaştık.   Kurulan onca ilişkiye inat, bizimki bitti. Bütün değerlerden önce, bende sevgin yitti. Yitirilmiş sevgilerle, duygulara ulaşılmaz. Ulaşılsa da, ... Devamını Oku »

İlahi niçin yazılır?

Dinin, peygamber efendimizin, Allah’ın, anne-baba ve kardeş sevgisinin ele alındığı dini eserler olan ilahilerin her eser gibi bazı amaçları vardır. İlahilerin yazılış amaçlarının en  temeli dini ve dinin emrettiği şeyleri insanlara en güzel şekilde aktarmaktır. Müzik eşliğinde ya da müziksiz olarak söylenebilen ilahiler insanlara dini ve onun getirdiği yükümlülükleri hatırlatan eserlerdir.Bu eserler elbette ki bir kitap cümlesi gibi ”şunu yapın ... Devamını Oku »

Ehlibeyt Düşmanı Sözde Siyasi, Cemaat ve Tarikat Mensubu Ucubeler

Bugünkü makaleme Kuran-ı Kerim’den bir ayet ile başlamak istiyorum. Nefsim adına konuşmaktan, yazmaktan da Rabbime sığınırım. ” Sen öğüt verip hatırlat. Çünkü, hatırlatmak müminlere fayda verir.(Zariyat Suresi,55) “ Deccal fitnelerinin kol gezdiği, Hak ile Batıl‘ın birbirinden ayırt edilemediği bir dönemde yaşıyoruz. İslam dini tekele düşürülmüş, kendi akıllarınca. Üzerlerindeki cübbeleri, şalvarları, bıraktıkları sakalları din zanneden, İslam dünyasının içine fitne sokan ve ... Devamını Oku »

En güzel İlahiler Kırmızıgül ilahi fm de

Değerli ilahi sanatçılarının okumuş oldukları birbirinden güzel ilahilerini, şiirlerini, ezgileri, naat ve kasideleri dinlerken insan adeta huzura eriyor ve eserlerde Allahu Teala’nın isimleri geçtiğinde eşlik ederek zikrullah yapıyor. Kalbin karasını silmek, cilalamak, temizlemek Allah’ı zikirle mümkündür. Bu nedenle Zikrullah’a çokça ihtiyacımız var. Boş zamanlarımızda, yolculuk yaparken, ibadetlerimizin yanı sıra normal müzikler dinlemek yerine, ilahiler dinleyelim. İnternette zaman geçirdiğimiz vakitlerde de ... Devamını Oku »

İnternet radyosunda İslam’a hizmet

Yoğun istek üzerine, İslama hizmet etmekten bahsetmek istiyorum. Yoğun istek derken, sıkça gördüğüm kişiliklerden dolayı bu ifadeyi kullanıyorum. Sanal radyolarda İslam’a hizmet etmek, İslam ölçülerinin anlatıldığı ve bu anlatılanlardan gerçek manada istifade edenlerin birlikte olduğu yerdir.  Eğer anlattıklarınızdan istifade edecek bir ortam yok ise kendinizi kandırmaktan başka birşey yapmış olmazsınız. Sanal radyo adı altında yayından bahsedip daldan dala konmaya çalışanlar, ... Devamını Oku »

Çağdaş Dünyada Büyü

19. yüzyılda sanayi devrimi, bilgiye daha kolay şekilde erişebnilmesi, maddeciliğin ön plana çıkması büyücülüğü batıl inançların rafına iyice yerleştiriyor. Metafizik bir gündem varsa -ki vardır- o gündem, daha aydın, daha kültürel ve felsefi yaklaşımlarla daha çok içeriklikte, Estoizm’de odaklanıyor. İki Dünya savaşı geçiren 20.yüzyıl, oldukça şaşırtıcı -ama anlaşabilen- bir şekilde büyücülüğü yeniden gündeme getiriyor. Tahminlere göre bugün İngiltere’de beş ile ... Devamını Oku »

Fakirliğe sebep olan hallerimiz

esselamu aleykum değerli okuyucularımız bugün sizlere yine değerli bir bilgi paylaşımı yapacağım. Paylaşacağım yazıyı okuduktan sonra gün içerisinde sıklıkla yapmış olduğunuz davranışların fakirliğe sebep olacak hususlar olduğunu göreceksiz. Bundan sonraki süreçte dikkat eder ve bu kardeşinize dua ederseniz sevinirim. Yalan söylemek Ayakta bevl etmek Cünüp iken yemek yemek Çıplak olarak yatakta yatmak Bir yere yaslanarak yemek yemek ekmek ufağını hor ... Devamını Oku »

Önce Sevmek Gerek

Sahabeden Berire, bir köle hanımdı.Köle olduğu için, evlendirilirkenİsteyip istemediğine bakılmadı.Zenci köle Mugis ile nikâhlandı,Hz Aişe bir gün satın aldı Berire yiEfendisinden.Hürriyetine kavuşturdu onu,Köleliğin zilletinden.Berire hür, kocası ise halâ köleydi.Evli kalmayacaktı daha fazla onunla,Niyeti böyleydi.Zaten kocasını sevmiyordu.Evliliğini sonlandırmak istiyordu.Ve ondan ayrıldı.Mugis ise Berire ye aşık ve onuÇok seviyordu.Medine sokaklarında Berire yeÇıkıyordu hep yolu.Fakat reddediyordu Berire onu.Peygamber hayret ediyordu.Birinin aşkına, diğerinin nefretine.Mugis ... Devamını Oku »

Sosyal medya ne kadar sosyal ?

Ben şu anda kırklı yaşlarımı yaşamaktayım. Bu yaşlarda benim zamanımda diye cümleler kurmak erken sayılırdı. Daha çok elli altmış yaş civarındaki kişilere yakıştırılırdı. Lâkin son zamanlarda teknolojinin baş döndüren hızı karşısında zamanı yakalamakta zorlanmaya başladım. Benim çocukluğumla şimdiki çocukların arasında büyük  fark var. Aslında sayıca çok yıl yok arada ama asır geçmiş gibi kuşak farkı var .Bir on yıl öncesine ... Devamını Oku »