Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

Etiket Arşivi: Hz Ali

İmam Ali Dinin Direğidir

Hz. Ali‘den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.) beni (temsilcisi olarak) Yemen’e gönderdi. Ben, ‘Ya Resûlallah, benim daha yaşım küçüktür’ dediğimde, Allah Resulü elini benim göğsüme koyarak şöyle buyurdu: ‘Git; hiç şüphesiz Allah senin dilini sabit kılıp kalbini hidâyet edecektir.’ Ondan sonra ihtilaf edip de karşıma gelen iki hasım arasında vereceğim hüküm hakkında asla tereddüde düşmedim.” (El–Fusûlü’l–Mie, c.5, s.268). Yine senetli ... Devamını Oku »

Hz.Ali (r.a.) efendimizden vasiyet

Gözümün nuru oğlum , Hasan’ım! Sen benim hayırlı vekilim ve şerefli mümessilimsin. Şu vasiyetimi can kulağıyla dinle ve ona göre amel eyle! Bu sana pederinden hayırlı bir nasihattır. Dünya bazen seni arar gibi açık iltifat gösterir. Onun bu nümâyişkâr görünüşüne aldanma! Bazen de senden kaçar gibi yüz çevirir. Ona da ehemmiyet verme! Zira dünya bin erden arda kalan avrat gibidir; ... Devamını Oku »

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) in Hz. Ali (r.a.) efendimize 600 Öğüt Kuvvetinde 6 Öğüdü

Bir gün Peygamber efendimiz Hazret-i Ali’ye hitaben; -Ya Ali! Altı yüz bin koyun mu istersin, yahut altı yüz bin altın mı veya altı yüz bin nasihat mı istersin? buyurunca Hazret-i Ali; -Altı yüz bin nasihat isterim ya Resûlullah cevabını verir.   Bunun üzerine Peygamber efendimiz buyururlar ki: -Şu altı nasihate uyarsan, altı yüz bin nasihate uymuş olursun.   1-Herkes nâfilelerle ... Devamını Oku »