Cuma , 15 Ocak 2021
SON YAZILAR

İlahilerde hangi duygular ön plandadır?

İlahiler daha çok dini ele alsa da dinin içinde bulunması bakımından dünya hayatı ile ilgili konulara da değinmektedir. Bu sebeple ilahiler birçok duyguya dokunmakta ve ön plana çıkmalarına imkân tanımaktadır. İlahilerde daha çok ilahi aşk üzerinde durulmakta ve Allah sevgisi üzerinde durulmaktadır. Çünkü ilahiler din için yazılan eserlerdir ve Allah bu din ile diğer tüm her şeyin yaratıcısıdır. Allaha karşı duyulan sevgi ve şükran duygusu ilahilerde yer verilen en temel duygulardır.

ilahiler

ilahiler

İlahilerde Allah sevgisinin yanı sıra bu dünyada bulunan diğer şeylere yönelik duyulması gereken sevgiler üzerinde de durulmaktadır. En temel hali ile ele alacak olursak ilahilerde daha çok sevgiye, şükretmeye, hüzne yer verilmektedir. Örneğin, anne sevgisini anlatmak üzere yazılmış olan bir ilahi de bir evladın annesine karşı beslediği sevgi işlenebilmekte ya da annesine bugüne kadar gerçek duygularını açamamış ve bundan pişman olmuş bir evladın hüznü de yer alabilmektedir.

Dün rüya gördüm annem
nerelerdeydin annem
aradım seni annem bulamadım ben
ağladım sensiz zindan dünyadan
ağladım annem
senin yavrundum annem
göz bebeğindim annem
artık değilki annem
yoksun yanımda
senin yavrundum annem
göz bebeğindim annem
artık değilki annem
yoksun yanımda
ağladım sensiz zindan dünyadan
ağladım annem
ağladım sensiz zindan dünyadan
ağladım annem
ağladım sensiz zindan dünyadan
ağladım annem

Yukarıda bulunan Sedat Uçan’nın Annem isimli ilahisinde annesi ölmüş bir evladın annesine olan sevgisinden ve onu kaybetmenin verdiği hüzünden bahsetmektedir. Bu ilahi hala annesi yaşıyorken ona karşı iyi bir evlat olamamış olan kişilere annesini kaybettikten sonra nasıl hissedeceğini göstereceğinden bir bakıma ders verici ve öğüt vericidir. Bu ilahiyi dinleyen ve etkilenen kimse annesine karşı biraz daha iyi evlat olmaya çalışıyorsa ilahi amacına ulaşmış demektir.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: