Çarşamba , 12 Aralık 2018
SON YAZILAR

Alışverişte Doğruluk

Aziz Cemaat-i Müslümin,

Mensubu bulunduğumuz İslâm dini alışverişte doğru olmanın önemini ifade etmiştir. Alışverişte doğruluk deyince başkasının hakkına riayet etmek, ölçü ve tartılara dikkat etmek ilk akla gelen husustur. Bilhassa mal stok edip, var olan mala yok diyerek karaborsacılık yapmaya dinimiz hiç de cevaz vermez. Ölçü ve tartılarında eksiklik yapanlar için Allah Zülcelâl Mutaffifin sûresi ilk âyetlerinde şöyle beyan buyurmaktadır:

“O ölçüde ve tartıda eksiklik yapanlara yazıklar olsun. Onlar ki aldıkları zaman fazla fazla ölçer, tartarlar da kendileri sattıkları zaman kaybeder (eksik tartarlar). Bunlar büyük bir gün için tekrar dirileceklerini sanmıyorlar mı ki, o günde insanlar Âlemlerin Rabbi huzurunda dururlar.) Evet bir gün gelecek herkes burada yaptıklarının hesabını Allah’ın huzurunda verecektir. Orada ne biriktirilen mallar, ne öğülen evlatlar fayda vermeyecektir.

Yalnız dürüst hareketi ve iyi ameli insanın elinden tutacaktır. Maalesef bugün istisnalar kaideyi umumiyyeyi bozmamak şartıyla en küçük bakkalından en büyük tüccarına kadar herkeste az çok hile mevcuttur. Bir kuruş fazla kazanmak için her çareye başvurur, evirir çevirir, çürük bir malı sağlam bir mal yerine satmaya muvaffak olur. Bakkal, yumurtanın bayatını taze yerine; kasap etin eskisini yeni, sığır etini koyun yerine; tüccar kumaşın adisini ekstrası yerine verir. Köylü, getirdiği meyve sepetinin üstüne iyisini altına bozuğunu kor, yağsız peynire yağlı der ve sırf tereyağı diye yerine bir sürü maddeler katmayı düşünür.

Böyle bir memlekette ticari ahlaktan nasıl bahsedilebilir. Pahalılık meselesi de ayrı bir dert. Müşteri alacağı malın pahalı olduğunu söylese, satıcı sermayesine veriyorum diye yemini basıyor. Ne acı bir gerçek. Evet bu şekildeki ticaret, cemiyet arasında güvensizlik meydana getirmektedir. Alıcı kandırılmaya alıştığı için artık doğru söyleyenlere de itimat etmez durumdadır. Memurun esnafa, köylünün şehirliye güveni kalmamıştır. Cemiyet arasındaki münasebetler artık herkes birbirinden nefret eder hale gelmiştir. Toplumun bütün ahlak düzeni bozulmaya yüz tutmuştur.

Zaten yalancılık bir topluma girdiği zaman ormanı kül eden ateş, yahut aslan gibi, vücutları deviren mikroplar gibi toplumu içinden kemirir. Bakınız Peygamber Efendimiz mevzuumuzla alakalı olarak ne buyurmuşlardır: (Bir millete ğulül yani çalma, aldatma) zuhur edince Allah onların kalplerine emniyetsizlik, korku salar. Zina yayılırsa ölüm çoğalır. Bir millet ölçüde ve tartıda eksiklik yaparsa Allah onlardan rızkı keser. Bir millet haktan başkasıyla hareket ederse aralarında kan çoğalır. Bir kavim ahde hıyanet ederse Allah onlara düşmanı musallat eder. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) diğer bir hadis-i şeriflerinde kazancın güzel olması için şöyle tavsiyede bulunmuşlardır. “Bir tacirde dört huy olursa onun kazancı güzel olur. Satın aldığı zaman malı kötülemez. Sattığı zaman da övmez. Satışında hile yapmaz. Ve malının kusurunu gizlemez.

Satış esnasında yemin etmez. Görülüyor ki, dinimiz aldatıcı ve hilekar olmaktan mensuplarını şiddetle men etmektedir. Bu hususta bazı hadis meallerini arz edelim.  “Hilekar, aldatıcı, hain cehennemdedir.” “Bir malın kusurunu söylemeden satan kimse Allah’ın gazabındadır. Melekler de ona lanet etmeye devam ederler.” “Ticaret yapan rızıklanır ama ihtikâr yapan yani karaborsacı mel’undur.”

Muhterem Cemaat,

Biraz da doğru tüccarlardan bahsedelim. Bu hususta Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar: “Doğru, emin, güvenilir tacir Peygamberlerle, sıddıklarla ve şehitlerle beraberdir.”, “Doğru tüccar kıyamet günü arşın gölgesi altındadır.” Öyle ise herkes bilmelidir ki doğru ve temiz kazanç bir çeşit ibadettir. Hile ile kazanılan mal bir felakete kurban gider. Ateş yakar, su götürür, zelzele yıkar v.s… gibi sebeplerle yok olur gider. Ahiretteki hesap ve azabı da ayrıdır.

“İnsana sadaka yakışır görse de ikrah,

Yardımcısıdır doğruların Hz. Allah.”

Linkback: http://www.kirmizigulfm.com/forum/hutbeler/alisveriste-dogruluk-t3039.0.html

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: