Salı , 20 Ağustos 2019
SON YAZILAR

Sosyal medya ne kadar sosyal ?

sosyal_medya_111

Ben şu anda kırklı yaşlarımı yaşamaktayım. Bu yaşlarda benim zamanımda diye cümleler kurmak erken sayılırdı. Daha çok elli altmış yaş civarındaki kişilere yakıştırılırdı. Lâkin son zamanlarda teknolojinin baş döndüren hızı karşısında zamanı yakalamakta zorlanmaya başladım.

Benim çocukluğumla şimdiki çocukların arasında büyük  fark var. Aslında sayıca çok yıl yok arada ama asır geçmiş gibi kuşak farkı var .Bir on yıl öncesine kadar çocuklar sokaklarda oynayıp sanal olmayan arkadaşlarıyla sosyalleşebiliyorlardı.Henüz daha saklambaç, yakan top, ip atlama vs gibi oyunları unutmamışlardı. Şimdi bilgisayarın başında sosyal medya da sosyalleşiyorlar. Sadece çocuklar değil tabii büyüklerde aynı durumda, aslında farkında olmadan kendi iç dünymıza gömülüyoruz ve aile içi ilişkiler, akraba ve komşuluk ilişkileri dumura uğruyor.

Böylece aynı evin içinde telefon yada bilgisayarla iletişim kuran aile bireyleri ve arada sadece bir duvar olmasına rağmen birbirini tanımayan komşular çoğalıyor, ne kadar sosyaliz değil mi ?

Sanıyorum bizim kuşak beden gücüyle çalışanların son örneği, geçenlerde yeğenlerime çocukluk yıllarımı anlatıyordum, ben evimize ilk elektriğin bağlandığını gördüm. Gaz lambasından sonra ne büyük bir nimetti. Köyümüzde televizyonlar henüz evlere girmemişti, köy kahvesinde oynar biz de her akşam sinema izler gibi izlemeye giderdik.

Elektrikli aletlerle yavaş yavaş tanışmamız, pilli radyodan kaset çalar a geiçiş, ne güzel günlerdi. O zaman sosyal medya yoktu ama biz çok sosyaldik, oyundan akşam ezanını duymayıp, eve geç gelip çok azar işittiğimi bilirim. Aslında biraz da acıyorum şimdiki çocuklara, çocukluklarını yaşayamıyorlar, teknolojinin esiri durumundalar, adeta elektronik  aletlerin kıskacında, apartman denen modern hapishanelerde sosyalleşme peşindeler.

Artık rahatça ”eskiden” diye söze başlayabilirim, otuz kırk yıl öncesi hakikâten eskidi. Senesine varmadan cep telefonlarının bilgisayarların yeni yeni modelleri çıkıyor. Her gün yeni bir teknolojik  ürünle tanışıyoruz. Eskimeden eşyaları değiştiriyoruz ve zoraki eskittiğimiz eşyalarla birlikte zamanı da eskitiyoruz.

İki göz evde en az dört beş çocuk yetiştiren büyüklerimiz bize hayretle bakıyorlar, şimdi biz dört beş odalı evlere bir çocuğu sığdıramıyoruz. Bazen soruyorum kendime annemizin yükü mü daha ağırdı, şimdi mi annelerin  yükü ağır? Annemin bir kalıp ev sabunuyla ve küllü su ile dağ gibi çamaşırları yıkadığını hatırlıyorum. Günümüz annelerinin omuzlarında onlarca deterjan markasının ağırlığı var. Evlere doldurdukları eşyaların ağırlığı altında eziliyorlar.

Bizim evimizde tozu alınacak vitrinimiz, cilalanacak mobilyalarımız ve her gün ovalanacak şık banyolarımız yoktu, sadeydi hayatımız ama komşuluk vardı, dostluk vardı, sıla i rahim vardı. Gittiğimiz yerde aman dokunma kırılır, gezinme leke olur derdi yoktu, komşu teyzemizin tahammülüyle soyalleşirdik. Akşam yemeğinde bir araya gelip günün özetini çıkarırdık, televizyon karşısında haber dinleyerek yemedik yemeğimizi, dizi filmler henüz hayatımıza girmediği için, her akşam babamın anlattığı masalları hayâl alemimize taşıyarak uykuya dalardık. ”Her kanalda on tane dizi var ne yapalım” dediğinizi duyar gibiyim ama bu cihazların kapatma düğmeleri de var hatırlatırım.

Evet adı sosyal medya olan son teknoloji ürünü bu buluşlar, insanı sosyalleştirmek bir yana yalnızlığa itiyor, Lüks rastoran da yenen yemeklerin resimler paylaşılıyor, şık giysiler alıyorlar onlar paylaşılıyor ama dünyanın dört bir yanında aç açık kardeşlerimiz var. Bunları düşünerek resimleri değil de gerçeklerini paylaşalım.

Asıl paylaşma batıdan bize empoze edilen sanal paylaşma değil, Allah ü Tealâ nın  bize emrettiği zekatımızı vererek olmalı. Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli düsturuyla sadaka vererek, ektiğimiz toprağın öşür ünü vererek olmalı. Bir lokma bir hırka neyimiz varsa paylaşalım, hiç bir şeyimiz yoksa gülen yüzümüzde mi yok? tebessümünü paylaş ki mü’min kardeşinin gönlüne sürur  ver. Müslüman ın paylaşımı budur, ensar  muhacirle her şeyini paylaşmadı mı? Müslüman camide omuz omuza saf tutarken sosyalleşir. Cemaatte cemiyette faydalı işler yaparken sosyalleşir.

Bu demek değil ki teknolojinin nimetlerinden faydalanmayacağız. Sosyal medya yı Allah rızası için, islam a hizmet için kullanmalıyız. Son olarak diyorum ki  SOSYAL MEDYA  İSLAM A HİZMET ETTİĞİ KADAR SOSYALDİR.

Bahriye Dost

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Bahriye Dost

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: