Pazartesi , 8 Mart 2021
SON YAZILAR

Mecburi Olan Köle Azadı : Zıhar Kefareti

İslamiyetin köle azad etme emrini verdiği zıhar kefareti  üzerinde biraz duralım.Mesela bir koca karısına “Sen bana annemin sırtı gibisin” derse o kadın kendisine haram olur.Boş olmamakla beraber zıhar kefareti vermesi lazımdır.Keza “sen bana annemin karnı veya uyluğu veya ferci gibisin”dese yine kefareti zıhar vermek zorundadır.Bu zıhar ancak karısına geçerlidir,cariyesine yaptığı zıhar geçersizdir.Kefaret vermeden o kadına yaklaşamaz,elleyemez ve öpemez.Eğer kefaret vermeden karısına yaklaşırsa bir şey lazım gelmez, ancak tevbe etmesi lazımdır.Zıhar kefareti bir köle azad etmektir.Gücü yetmezse iki ay peş peşe oruç tutar.Onu da beceremezse altmış yoksulu doyurur.Kölenin müslüman veya kafir olması fark etmez.Yine tutacağı oruç ramazan ayı veya şeker bayramı veya kurban bayramı veya teşrik günleri olmamalıdır.Zıhar yaptığı kadına bu iki ay içinde gece veya gündüz yaklaşırsa oruca yeniden başlar.Eğer özürlü veya özürsüz kefaret orucunun bir gününü bozarsa oruca baştan başlar.Karısına zıhar yapan köle için oruçtan başka kefaret yoktur.Aslında lafı uzatmaya hiç gerek yoktur.İslamiyet köleliği kaldırmak için tabiri caiz ise zıhar kefareti ile bir bahane daha bulmuştur.Düşünen için…!(Kuduri ilgili bahis)

köle-azad

     Konumuzla alakalı olmamasına rağmen zıhar’ın ortaya çıkışından bahsedelim.Zıhar eski arablarda yaygın olan çirkin bir adetti.O zamanlar (cahiliye devrinde) zıhar yapmak boşamak demekti.Bir gün kadının birisi peygamberimize gelerek kocasının zıhar yaptığını ve bu hususta İslamın açık bir emri olmadığını öne sürerek ne yapması gerektiğini sordu.Bunun üzerine Allah (c.c) yukarıda izah ettiğimiz emrini gönderdi.Böylece bu çirkin adetin önüne geçilmiş oldu.Kölelere olan faydası da cabası.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: