Cuma , 15 Ocak 2021
SON YAZILAR

Kur’an-ı Kerim’den Seçme Ayetler

“Hem onların bana isnad ettikleri bir suç var. Ondan dolayı korkarım ki, hemen beni öldürürler.”(Şuara, 14)

 

Bakıp görmediler mi, Allah’ın yarattığı şeylerin gölgeleri bile, sağ ve sollarından boyunları bükük bir halde, Allah için secdelere kapanarak dönüyor. (Nahl, 48)

 

Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz. (Ali İmran, 139)

 

“Ey iman edenler! Küfrü imana tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi dost edinmeyin. Sizden kim onları dost edinirse, işte onlar zâlimlerdir.” (Tevbe, 23)

 

 
“İnsan sınıflarından her birini biz o gün imamlarıyla beraber çağıracağız.” (İsrâ, 71)

 

“O gün işler zorlaşır ve secdeye davet edilirler. Fakat güç yetiremezler.” (Kalem, 42)

 

Nefsanî arzulara, (özellikle) kadınlara, oğullara, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüşe, salma atlara, sağmal hayvanlara ve ekinlere karşı düşkünlük insanlara çekici kılındı. Bunlar, dünya hayatının geçici menfaatleridir. Halbuki varılacak güzel yer, Allah’ın katındadır. (Ali İmran, 14)

 

*O (Rabb) ki yeri sizin için bir döşek, göğü de bir bina yaptı. Gökten su indirdi, onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkardı. Öyleyse siz de, bile bile, Allah’a eşler koşmayın.(Bakara, 22)

 

Allah, kendilerine kitap verilenlerden, “Onu mutlaka insanlara açıklayacaksınız, onu gizlemeyeceksiniz” diyerek söz almıştı. Onlar ise bunu kulak ardı ettiler, onu az bir dünyalığa değiştiler. Yaptıkları alış-veriş ne kadar kötü! (Ali İmran, 187)

 

Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (ve şöyle derler: ) Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru! (Ali İmran, 191)

 

Sizi, yakında gelecek azab konusunda uyardık. O gün, kişi elleriyle meydana getirdiklerine bakar; gerçeği örtenler de, keşke toprak olsaydim; der. (Nebe, 40)

 

”Ey insanlar! Bir misal veriliyor. ona kulak verin. Allah’ın dışında çağırdığınız her şey, bir sineği bile yaratamazlar. onların hepsi o iş için toplansalar da, şayet sinek onlardan birşey alıp götürse o şeyi geri alıp kurtaramazlar.  İsteyen de âciz, kendinden istenen de!” (Hac, 73)

 

“Şüphesiz Allah insanlara hiçbir şekilde zulmetmez; fakat insanlar kendilerine zulmederler. ” (Yunus, 44)

 

Onlara: yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, «Biz ancak ıslah edicileriz» derler. (Bakara, 11)

 

Linkback: http://www.kirmizigulfm.com/forum/kurani-kerim/kurandan-secme-ayetler-t176.0.html

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: