Pazartesi , 8 Mart 2021
SON YAZILAR

Hırsız Ali

Eski zamanlar da Hırsız Ali lakaplı bir kişi yaşarmış. Astığım astık, kestiğim kestik biriymiş. Karnı acıktığı zaman girermiş bir bahçeye horoz, tavuk yakalar, keser ve yermiş. Hayvanımı neden kestin, diyenlere de, karnım acıktı kestim yedim, dermiş. Babayiğit bir delikanlıymış ve bu nedenle kimse tartışmaya giremezmiş. Günlerden bir gün hırsız ali kırda dolaşırken, güzel mi ? güzel bir kız görmüş ve o anda aşık olmuş. İlk görüşte aşk bu olsa gerek.

Ali artık aşk ateşiyle tutuşmaktadır. Görmüş olduğu bu kızın o zaman da bulunan bir padişahın kızı olduğunu öğrenir. Ali bu kız ile evlenmek ister. Hiç kimse bu kızı, Ali’ye istemeye cesaret edemez. Ali kime gitse;

– Padişah duyarsa seni de, bizi de kıtır kıtır keser, demişler.

Bir kişi Ali senin bu derdinin ilacı falanca yer bir zat var odur der. Sen o kişinin yanına git, senin işini anca o zat çözer der. Ali vakit kaybetmeden söyledikleri zatın yanına gelir. Efendim, der. Ben bir kıza aşık oldum. Bu kız padişahın kızı olduğu için kimse bu kızı bana istemeye cesaret edemez, bu işi anca sizin çözeceğinizi söylediler ne olur yardım edin bana, der. O zat derki; Ben sana yardım edeceğim fakat benim sözümden asla çıkmayacaksın, ne dersem onu yapacaksın der. Tamam mı? Tamam.

41Wtihr4jnL._SL500_AA280_

Bu zat Ali’nin eline bir tesbih verir ve geç şu eşiğin kenarına her tesbih tanesinde Allah Hu de der.Sakın kimseyle de tek kelime konuşma der. Ali kabul eder ve alır tesbihi eline her tesbih tanesinde Allah Hu demeye başlar. Günlerce Allah Hu der. Usanmadan, bıkmadan çünkü o kıza aşık olmuştu ve çok istiyordu. Sonra bir dedikodu yayılır ortalıkta. Derler ki, falanca yere bir Allah dostu gelmiş, kimseyle tek kelime konuşmuyor daima Allah’ı zikrediyor. Allah Hu diyor. Bu dedikodu vezirin kulağına kadar gider. Vezir hemen kralın huzuruna çıkar ve derki;

– Haşmetli kralım, beldemize bir Allah dostu gelmiş herkes bu zatı konuşur. Acaba sizin cömertliğinizi ona gösterelim, izzet ve ikramda bulunalım, hediyeler götürelim der. Kral hemen emir verir bir kasa dolusu altın, yemek sofraları, hediyeler hazırlatır ve selamıyla birlikte gönderir veziri bizim hırsız ali’nin yanına.

– Vezir: Efendim beldemize hoşgeldiniz der.

Hırsız Ali:  Cevaben Allah Hu der.

– Vezir: Efendim, kralımız bu hediyeleri size gönderdi.

– Hırsız Ali: Cevap aynı, Allah Hu.

– Vezir: Efendim, kralımızın size çok selamı var.

– Hırsız Ali: Cevap Allah Hu.

Vezir şaşkınlık içerisinde kralın huzuruna gelir ve derki; Kralım sanırım bu mübarek zat siz gelmediniz diye hiç bir hediyenizi kabul etmedi acaba sizi mi bekliyor huzuruna der. Kral, vezirini ve adamlarını alır yanına yola koyulur. Gelirler bizim hırsız Ali’nin huzuruna.

– Kral: Efendim kusurumu bağışlayın. Huzuruna gelmemekle hata yaptım, vezirimi gönderdim. Hoşgeldiniz tekrar huzuruma der.

Ali’de cevap değişmez, Allah Hu

– Kral: Efendim bağışlayın bizi, dua buyurun bize der.

Ali’de cevap yine, Allah Hu.

Kral mahzun bir şekilde geri döner sarayına. Bu kişinin kendisine aşık olan genç olduğunu öğrenen kralın kızı hemen bizim hırsız Ali’nin bulunduğu yere gider. Aşık olduğu kızı karşısında gören Ali, o mübarek zata bakar ve Ali artık anlamıştır her şeyi. Kıza bakar ve istemem der. Ben bir kıza aşık oldum ve ona kavuşmak için günlerce bu eşikte beni yaratan Allah’ı zikrettim. Kızına aşık olduğumu duyarsa seni kıtır kıtır keser dedikleri kral ayağıma geldi. Güzeller güzeli kralın kızı ayağıma geldi. Eğer ben ömrüm boyunca beni yaratan Allah’ı zikretsem bana neleri bahşetmez ki der ve geçer kapının eşiğine başlar her tesbih tanesinde Allah Hu demeye.

Allah Hu

Allah Hu

Allah Hu

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: