Cuma , 15 Ocak 2021
SON YAZILAR

Gönül Almak

Aile reisine düşen görevlerden biri de hanımının hoşuna gidecek işler yapmak, onu sevindirmek, zaman zaman kendisiyle şakalaşmak ve onu rahatlatmaktır. Bu onun sıkıntılarını giderir, öfkesini dindirir, üzüntülerini azaltır, yorgunluğunu alır ve kendisine çalışma zevki verir. Rahmet Peygamberimiz de (s.a.v) böyle yapıyordu. O yüksek derecesine rağmen, ev halkının seviyesine inerek kendileriyle şakalaşıyordu. Bunu onlar için bir hak görüyordu. Bunun için tevazu gösteriyor, herkese derece ve seviyenine uygun davranıyordu. Aşk budur, edep bunu istiyor, dinimiz de bize bunu emrediyor.

Allah Resûlü, yüce Rabb’ine ibadet için hazırlandığı zaman ayrı bir edep, ciddiyet ve tavazuya bürünürdü. Savaşlarda ashabının önünde ayrı bir heybet içinde endişesiz, korkusuz bir kahramanlık sergilerdi. Evinde hanımları ile birlikte olunca ise neşeli haline döner, tebessüm eder, rahat olur, herkesi rahatlatır, halktan biri gibi sade, sakin ve sıcak olurdu.

Çocuklara karşı davranışı daha başkaydı. Onların diliyle konuşurdu. Çocuklarla arasındaki yaş ve davranış mesafesini rahatça kaldırırdı. 0nların gönlüne girmeyi başarırdı. Çocukların elinden tutar gezdirir, kucağına alır öper, omzuna kaldırıp taşırdı. Bazan da diz çöker, onları sırtına alır, elleri ve dizleri üzerinde yürüyerek evin içinde dolaştırırdı. Arada bir de tebessüm ederek, “Bineğiniz ne güzel değil mi?” diyerek gönüllerini okşardı.

Bütün bunlar ondaki yüksek ahlâktan kaynaklanıyordu. Hak dostları şu ölçüyü tesbit etmişlerdir: Kim yüce Allah’a ne kadar yakınsa, halka da o derece yakın olur. Yüce Allah’ın haklarını en iyi bilen ve en güzel koruyanlar, halkın haklarını da o derece güzel korurlar. Bu bir inceliktir. Sevgi ahlâkıdır. Kalpteki Allah sevgisinin varlıklara yansımasıdır.

Cenâb-ı Hakk’ın âşıkları halkı sevmekten ve onlara hizmetten zevk alırlar. Bir gönül yapmak kabe’yi yeniden yapmak gibi sevaptır. Hoş edilen gönül, annenin, babanın, hanımın ve yavrunun gönlü olunca sevabı daha çok olur; çünkü birinci hak onlarındır. Elinde sevgi sermayesi olan kimse, bunu önce en yakınlarına harcamalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v), “Yapacağınız bir hayra önce en yakınlarınızdan başlayın”(37) buyurmuştur.

[Sert, kaba ve asık suratlı insanı ne halk sever ne de Cenâb-ı Hak sever.]

[Hiç kimse hakkında zan, tahmin, hayal, rüya ve keşif ile hüküm verilmez.]

37) Hâkim, Müstedrek, 2/190; Taberânî, el-Kebîr, 20/62, 106; Heysemî, Mecmauz-Zevâid, 4/313.

Linkback: http://www.kirmizigulfm.com/forum/ailem/gonul-almak-t3466.0.html

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: