Pazar , 26 Mayıs 2019
SON YAZILAR

Kansere bakış açısı değişmeli

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ulukaya, yakında kanserin tamamen tedavi edilemese bile şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığa dönüşebileceğini söyledi.

Ulukaya, Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezince düzenlenen “Kanser Araştırmada Yeni ve Ölümcül Aktörler: Kanser Kök Hücreler” konulu seminerde yaptığı konuşmada, ön belirtileri bilinir ve erken tanı konulursa kanserden çok korkmamak gerektiğini belirtti.
Moralin bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağladığını dile getiren Ulukaya, moralin tedavi edici etkisinin şüphe taşıdığına dikkati çekerek, “Ama kanserden koruyucu etkisi olduğunu düşünüyoruz. Yakında kanser tamamen tedavi edilemese bile şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığa dönüşecek. Belki bir tümör olacak ama bununla yaşamayı da öğreneceğiz. Şu anda en iyimser senaryo bu. 10 yıl önce bunu da söyleyemiyorduk” diye konuştu.
Ulukaya, şunları kaydetti: “Belki de kansere bakış açımızı değiştirmemiz lazım. Bu bakış açısı aslında 100 küsur yıl önce yapılmış. Bu kadar iyi tanımlanmamış olsa bile kanser hücreleriyle kök hücreler arasındaki benzerlik dikkat çekmiş. ‘Kanser bir tür kök hücrenin hastalığı mıdır’ diye sorulmuş fakat bu konu gelişmemiş. Bugün baktığımızda kök hücrelerle kanser hücreleri arasında inanılmaz ortak özellikler var. Hücre ölümü dediğimiz apoptozis sürekli vücudumuzda olan normal bir mekanizma. Yenilerinin gelmesi için bu lazım çünkü mutasyon biriktiriyor. Bu mutasyonlar bir gün kritik genlere geldiği zaman, hücrenin ölüm mekanizması bozulduğu zaman, bu mutasyon bizi kanser yapabilir. Bir gün hücre bu ölümden kurtuluyor, işte kanser hücresinin özellikleri böylece ortaya çıkıyor. Kök hücre de ölmüyor, o kadar kolay değil ölmeler. Kök hücrelerimizi kaybetmiş olsaydık hayat 3-5 yıl içinde başlayıp bitecekti.” AA
Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: