Pazartesi , 8 Mart 2021
SON YAZILAR

Güle güle demek dinimizde var midir ?

Sual: Bâtınî inancında olan bir arkadaş, (Hele şükür demek, Hel isimli puta teşekkür etmek anlamına gelir) dediği gibi, şimdi de, Kutlu Doğum Haftası için gönderdiği tebrik mesajı şöyledir:
(Güle güle git demek, “Muhammed’e Muhammed’e git!” demektir. Buradaki gül, Peygamberimiz demektir. Gül’e yani Peygamberimize git demektir. Haydi sen de Gül’e Gül’e!)

 

Böyle bir şey var mı?

 

Cevap: Bâtınîlik, sapık bir fırkadır. (Kur’anın zâhir ve bâtın mânaları vardır. Bâtın [iç, öz] mânası lazımdır, cevizin kabuğu değil, içi, özü işe yarar) derler. Kur’an-ı kerim âyetlerini böyle tevil ettikleri gibi, günlük deyimleri de tevil ettikleri görülür.

 

Hel putu ile hele kelimesi ayrıdır. Gül ile güle güle ifadeleri tamamen ayrıdır. Güle güle demenin iki anlamı vardır:

 

1- Üzüntüsüz bir hayat sürerek, gönül ferahlığı ile (Giy, otur, kullan, büyüt!) gibi anlamlara gelen bir iyi dilek sözüdür. (Elbiseni güle güle giy!), (Evinizde güle güle oturun!), (Arabanı güle güle kullan!) gibi yerlerde kullanılır.

 

2- Birinden ayrılırken, duranın gidene, (Selametle git!) anlamında söylediği veda sözüdür. (Güle güle git!) denir.

 

Güle güle’nin, (Gül’e git!) gibi bir mânası yoktur.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: