Pazar , 25 Ekim 2020
SON YAZILAR

Babalar ve Çocuklar

 

fathers-day-e1407432670700-544x255[1]

Tüm yaşantımızı şöyle bir baktığımızda doğumdan yetişkinliğe kadar birçok aşamalardan geçeriz. Özellikle yaşamın ilk 5 yılının aktif ve etkin kullanılması gelişimimizin olumlu ilerlemesi açısından önemlidir. Çağımızın koşulları, hızlı yaşam şekli, çalışan annelerin artması, boşanmaların normalleştiği günümüzde aile değerleri ve aile içi rollere bakışımızda değişimlere uğramıştır. Aile bireylerinin görev dağılımları, rolleri ve tutumları tüm bu değişimlerden etkilenmiştir. Bu rollerden biri de baba rolüdür.

Çocuk ve aile kavramları söz konusu olduğunda babanın rolü çok az değinilen bir konudur. Genelde baba, otorite ve ailenin geçimini sağlayan bir role sığdırılmıştır. Bu role sığmaya çalışan baba, çocuğuyla etkileşim ve iletişim esnasında kendini sınırlandırarak birçok kayıba neden olmaktadır. Oysa baba olmak yeni bir hayata yön vermek, gelişimi etkilemek, toplumda belli bir yeri edinerek o konumu korunmasını sağlamaktır.

Aslında çocuk için babadan gelen bir öpücük ve sarılma o kadar önemlidir ki.. Ancak reklamlarda, filmlerde yada görsel basında bu o kadar az görülen bir tablodur ki.. Genelde çocuk = anne denklemi ile anne ve babanın eş değerde görülmeyen bir baba anlayışına sahibiz. Aslında iyi bir baba, iyi bir anneden farklı görülmemelidir. Baba demek, anlayışlı, ilgili ve güçlü kavramlarını barındıran bir rol olmalıdır.

Yapılan birçok araştırma anne ve baba arasındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Sonuçlarına baktığımızda,

1. Aile içindeki görev dağılım şekli... Annenin ev işleriyle babanın ev dışındaki işlerle ilgilenen kişi olması.. Çocuk 3 yaş itibariyle cinsiyetler ve roller arasındaki farkı algılar. Anne ve babanın rolleri ve konumlarının farklılıklarını ayırt etmeye başlar.

2. Çocuğun bakım işleri açısından… Yapılan araştırmalar çocuğun bakım işlerinde %70 anne, %30 da babanın etkin olduğunu göstermektedir. Babalar üzerinde yapılan bir araştırmada babaların bir kısmı doğumdan sonra ilk 3 gün boyunca bebekleri ile 1 saat göz kontağı kurmaları istenmiş. Daha sonraki süreçte ilk 3 ay içerisinde bu babaların göz kontağı kurmayan babalara oranla çocuğun bakımında daha fazla rol aldığı görülmüştür.

3. İlişkiler açısından… Anne çocuğunu severken daha duygusal, daha fazla ten teması ve duygusallık katarken babalar daha çok sarılma, zıplatma yada fiziksel etkileşimde bulunmaktadırlar.

4. Roller… Toplumumuzda annenin korumacı ve anaç yanı yanında babanın korumacı ve güçlü olarak görülmesi anne ve baba arasındaki farklılıklara neden olmaktadır.

5. Değer farklılığı… Anne ailenin duygusal, mutluluk ve sevgi boyutunu doldurmaya çalışırken baba ahlaki değerleri, evin güvenliği ve korunma boyutunda aktif rol alır.

Yapılan araştırmalar babaların çocuk üzerinde dolaylı etkiler yarattığını göstermektedir. Bu araştırmalardan yola çıkarak önemli bir kaç başlığı şöyle sıralayabiliriz,

• Eğer anne ve baba arasındaki ilişki sağlıklı değilse anne içinde yaşadığı sevgi boşluğunu çocuğuna veriyor. Bu durumda da çocukta farklı davranış sorunlarının oluşmasına neden oluyor.

• Babalar sanılan aksine çocuğun 3 yaşından itibaren etkili değil, doğumundan itibaren etkilidir.

• Babaların bebeklik döneminde değil çocukluk ve ergenlik dönemlerinde daha aktif rol oynadıklarını göstermektedir.

• Doğuma katılan babaların, katılmayan babalara göre bebeğin 6-36 haftaya kadar bakımlarında oldukça aktif rol aldığı görülmüştür.

• Zeka gelişiminde etkilidir. Yapılan araştırmalarda babasız yada baba ilgisinden yoksun yetişen çocuklarla babasıyla beraber olan çocuklar arasında zeka puanı olarak farklılıklar gözlenmiştir.

• Babanın anneye oranla çocuğun bağımsızlığını kazanmasında ve keşfetme yeteneğinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.

• Babanın iyi bir oyun arkadaşı olduğu sonucuna varılmıştır.

• Çocuğun cinsel kimliklerini kazanmada aktif rol oynamaktadırlar. Erkek için erkeksi özelliklere model olurken, kızlar içinde erkeklerle olan iletişimlerinde etkili olmaktadırlar.

Baba tutumlarının çocuğun kişilik gelişiminde de etkileri tartışılmazdır;
Otoriter baskıcı olan babaların çocukları, çekingen, utangaç ve içe kapanık olmakta,
Baba rolünü yeterince veremeyen daha müsahamalı ve zayıf babaların çocuklarında, ciddi davranış sorunları ( özellikle hırsızlık ve evden kaçma) görülmekte,
İlgili ve dengeleyici tutumda bulunan babaların çocuklarının, ise lider özellikler taşıdığı ve daha uyumlu oldukları bulunmuştur.

Yüksek benlik algısına sahip çocuk yetiştirmede babaların çok etkili oldukları sonucundan yola çıkarak babalar çocuklarıyla neler yapmalı.

• Çocuğunuzla randevulaşın. Günün belli saatinde ortalama 30 dakikanızı çocuğunuzla birebir oyun için ayırın. Bunu ortalama haftada 2-3 gün yapın.

• Çocuğunuzun eğitiminde aktif katılım gösterin. Derslerini yapmada ve çalışmada yol gösterici olun.

• Aile içi etkinliklere vakit artırın. Anne ve çocuklarınızla beraber sosyal aktiviteler yaratın ve uygulayın. Bu bir piknik, kamp ya da doğada yürüyüş olabilir.

• Özellikle evin sorumluluğunu içeren bazı görevlerinizi çocuğunuzla yapın. Alışverişe gitmek, tamir yapmak ya da bir iş organize etmek… Ona da görev verin ve tadını çıkarın.

• Ona iyi bir model olmaya çalışın.. Davranışlarınızla, konuşmalarınızla ve ilişkilerinizle… Sizi izleyecek ve sizin gibi yapmak isteyecektir. Bu nedenle sürekli izlendiğinizi unutmayın.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: