Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

İlahi eserlerinde hangi konulara yer verilir?

İlahi eserler bilindiği üzere dini içerikli olan sözlü eserlerdir. Bu eserler birçok konuyu ele almakta ve dinleyicilere bu konular ile ilgili az çok bir şeyler çağrıştırmaktadır. Bu çağrışımlar kimi zaman dünya hayatının daha iyi yaşanmasını kimi zaman da ahiret hayatının ne kadar önemli olduğunu ve daha birçok konuyu dinleyicilerin akıllarına getirmektedir. İlahilerde dünya hayatı, ahiret hayatı, ahiret hayatına yönelik bazı konular, anne-baba-kardeş sevgisi, iyilik, güzellik, insanlar arası ilişkiler, Allah ve Peygamber sevgisi gibi birçok konu işlenmektedir.

ilahiler

ilahiler

İlahilerde daha çok Allah sevgisi ve Allah’a şükür gibi konulara değinilmektedir. Bu değinme ders verme, öneride bulunma şeklinde değil de müzikal anlamda bazı kafiye, söz oyunları vb. sanatsal şekillerde bir müzik ile bütün olarak verilmektedir. Bir başka deyiş ile dolaylı yoldan Allah sevgisi bu eserleri dinleyenlere hatırlatılmakta ve Allah’a karşı sorumlu olunduğu çağrışımlar ile öne çıkarılmaktadır. Bunun yanı sıra peygamberlere ve özellikle peygamber efendimiz HZ. Muhammed’e karşı sevgi cümleleri ile oluşturulan ilahilerde günümüzden yıllar önce yaşamış ve Allah’ın elçiliğini yapmış olan bu zatları hatırlatıp sevgi duyulmasını sağlamaktadır.

İlahilerde anne, baba ve kardeş sevgisi de oldukça sık ele alınarak bu kişilerin önemleri vurgulanmaktadır. En temel manevi ihtiyaçlarımızdan biri olan anne, baba ve kardeş sevgisi yine ilahilerde dolaylı yoldan çağrışımlar ile dile getirilmektedir. Anne, baba ve kardeşe yönelik sevgi duyulması ilahi dinleyenlere bu eserlerde yer alan cümleler ile aktarılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: