Perşembe , 13 Mayıs 2021
SON YAZILAR

ilahi bir müzik türü olarak ele alınabilir mi?

İlahi dini, peygamberleri, Allah’ı, Allah sevgisini, sevgiyi, kardeşliği, dostluğu, ölümü, ölümden sonrasını ve dünyevi yaşamı konu alan dini müzikal eserlerdir. Genel olarak her insana hitap eden bu eserler din ve din ile ilgili olan şeyleri ve yaşam ile ilgili olan şeyleri irdelemektedir. Müzik eşliğinde ya da müziksiz olarak söylenebilen bu eserlere bazı insanlar dini ele aldığından bir müzik türüymüş gibi bakmazlar halbuki ilahiler de bir müzik türü olarak varsayılabilir. Çünkü nasıl ki arabesk, rock, sanat ve halk müziği ile daha birçok müzik türü dinleyenlere bazı duygular yaşatıyorsa ilahilerde aynı şekilde birçok duyguyu dinleyen kişilere yaşatmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ilahiler bir müzik türüdür demek doğru bir tanımlama olmaktadır.

Müzik türleri arasında gösterdiğimiz ilahiler insanların dini de göz önünde bulundurarak rahatlamalarını sağlar. Böylece hem din bir kez daha göz önüne alınmış hem de huzur verici bir müzik türü ile kulak doygunluğu sağlanmış olur. Birçok televizyon kanalı, dini radyo, dini online radyo ve cd ile dvd gibi birçok farklı medyadan ilahi dinlenebilmektedir. İlahilerin müzikleri oluşturulurken ney kullanılması rahatlatıcı bir tını elde edilmesini sağladığından yorgun olduğunuzda ya da dinlendirici bir müzik dinlemek istediğinizde ilahi dinleyebilirsiniz. Neyin huzur veren sesi günün yorgunluğunu ve stresini vücuttan uzaklaştırırken kulak zevkinizi en üst seviyeye çıkaracaktır.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında ROTALI KAPTAN

Merhaba; 1996 Yılında Başlayan Bölgesel Radyoculuk Hayatımda Bir Çok Organizelere İmza Attım. Ayrıca Kirmizigulfm.com'un Kurucusuyum. Reel Hayatta Olduğu Gibi Sanal Ortamda da Milli ve Manevi Değerlerimizi Ön Plana Çıkaran Yayın Anlayışımızla Hizmet Etmekteyiz. Bilgi İşlem Mezunuyum. Web Tasarım, Domain ve Hosting Çalışmaları Ve Başta Abdurrahman Önül Olmak Üzere Bir Çok Sanatçı Kardeşimizle Konser Organizeleri Yapmaktayım. Ayrıca Smf ve Wordpress Tema ve Mod Geliştirici Çalışmalar Yapmaktayım...

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: